sobota,

Sobota, III Tydzień Wielkanocny

Historia powstania kaplicy wiąże się z myślą o wybudowaniu punktu katechetycznego, miejsca do nauki religii. 20 listopada 1981 r. odbyło się spotkanie Ks. Biskupem, który zgodził się i poparł taką inicjatywę mieszkańców. Niedługo później wybrano komitet budowy i zaczęto zbierać fundusze. W czynie społecznym prace od wylania fundamentu rozpoczęto 31 sierpnia 1982 r. Prace ukończono pod koniec 1985 r. Pierwsza religia w nowowybudowanym punkcie katechetycznym odbyła się 1 stycznia 1986 r. W miarę upływu czasu zaczęto myśleć, aby odprawiać msze św., dla osób chorych i starszych. Spowiedź św. I mszę sw. Odprawiono w małej Sali 20.12. 1986 r.  Pierwsza msza  św. Z udziałem wiernych  miejsce 13.11. 1988 r. z udziałem ówczesnego ks. Proboszcza. 12 marca 1990 roku kaplicę poświęcił Ks. Bp Piotr Bednarczyk w czasie wizytacji kanonicznej.  W koncelebrze był również nieżyjący już, mający duży wkład w powstanie i budowę kaplicy Ks. Władysław Jewiarz. W miarę upływu czasu zaczęto myśleć o powiększeniu istniejącego miejsca. 3 lipca 1992 roku wprawiono tabernakulum, które wykonał mieszkaniec Majkowic. Zamontowano wieczną lampkę.  W czasie wizytacji kanonicznej w 2002 roku Ks. Bp Ordynariusz Wiktor Skworc nadaje kaplicy w Bogucicach tytuł Podwyższenia Krzyża.

Od tego momentu wykonano wiele prac remontowych, ułożono kostkę, wykonano ogrodzenie, rodzina z Bogucic ofiarowałą nowy kielich, patenę i puszkę,  w 2010 r. podczas wizytacji kanonicznej poświęcono nowe stacje drogi krzyżowej, w 2011 r. wymalowano i odnowiono wnętrze kaplicy, wstawiono nowe tabernakulum, zakupiono wszystkie tomy czytań, komentarzy i modlitwy wiernych, zakupiono nowy kielich.  W kaplicy w każdą niedzielę odprawiane są Msze św. o godz. 8:30, w pierwsze piątki miesiąca o godz. 14:00, w pierwsze soboty o godz. 17:00. Prowadzone jest duszpasterstwo dzieci i młodzieży, odbywają się spotkania dla gimnazjalistów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania, istnieje Liturgiczna Służba Ołtarza, schola, prowadzone jest duszpasterstwo chorych. W 2009, 2010, 2011 r. w kaplicy dzieci i młodzież przeżywały Szkolne rekolecje wielkopostne, prowadzone były Msze święte roratnie, nabożeństwa różańcowe i majowe. Obecnie opiekunem kaplicy jest Ks. Bogusław Sobusiak - katecheta tutejszej szkoły. Funkcję zakrystianki pełni pani Genowefa Pląder, zaś funkcję organistki pani Leokadia Kobyłecka. W niedziele i święta - mieszkańcy Bogucic przywożą własnym transportem księdza na Mszę świętą, sami dbają o porządek i czystość Domu Bożego. W działalność duszpasterską czynnie włączają się: Ochotnicza Straż Pożarna i Koło Gospodyń Wiejskich z Bogucic.