W piątek 28 kwietnia o godz. 6:00 grupa młodzieży z naszej parafii wyjeżdża do Vukovaru (Chorwacja) na spotkanie młodzieży chorwackiej. Ostatecznie jedzie 5 osób z Polski. Będziemy goszczeni przez rodziny chorwackie i weźmiemy udział w bogatym programie, który znajduje się na stronie organizacyjnej spotkania http://shkm2017.com/. Zapraszam do śledzenia wraz z nami relacji live, którą będziemy prowadzić na stronie naszej parafii za pośrednictwem facebooka....inne szczegóły będziemy aktualizować na bieżąco...

 

24 kwietnia w naszym kościele został udzielony sakrament bierzmowania, który przyjęło 64 osoby z naszej parafii i parafii Gawłów. Udzielił go bp. Leszek Leszkiewicz. W homilii bp Leszkiewicz zadał młodym pytanie, co to znaczy być świętym, nawiązując do czytań z uroczystości św. Wojciecha oraz do postaci patrona dnia. – Święty to człowiek odważny! Odważny w poznawaniu Jezusa, w przebywaniu z Nim i w dawaniu świadectwa o Nim.

Z pewnością wszyscy macie swój profil na fejsbuku… Kto z was napisał na nim, że kocha Jezusa? Świat narzuca nam, katolikom, abyśmy o Jezusie mówili tylko w kościołach, a nie poza nimi. Jeśli ktoś znany przyzna się publicznie do wiary, od razu spotyka się z falą hejtu, z drwiną, lekceważeniem. Zachęcił młodych, by wykonywali codziennie trzy zadania. – Ale z dyscypliną sportowca. Dzięki temu będziecie odważnymi świadkami Jezusa.

Pierwsze zadanie – przeczytaj codziennie jedno zdanie, które powiedział Jezus. Żyj tym zdaniem, pomyśl, co Jezus chce ci powiedzieć. Drugie zadanie – módl się codziennie jedną minutę. Jak nie wiesz, co powiedzieć Jezusowi, to Mu to wyznaj i zacznij wówczas słuchać. Zobaczysz, że po pewnym czasie jedna minuta przestanie ci wystarczać. I trzecie zadanie – żyj w stanie łaski uświęcającej. Nie przyzwyczajaj się do grzechu, ale staraj się zawsze żyć w przyjaźni z Jezusem. Wypełniając te trzy zadania, będziesz stawał się, stawała odważnym człowiekiem wiary – podkreślał kaznodzieja.      

Kochanym Parafianom i Gościom życzymy Wszelkich potrzebnych łask od Zmartwychwstałego Pana, radości i pokoju płynącego ze zwycięstwa Jezusa nad śmiercią oraz niezachwianej nadziei, że z Chrystusem, który żyje, jesteśmy w stanie przetrwać nawet najtrudniejsze chwile, oraz z odwagą iść po drogach życia i świadczyć nieustannie o zwycięstwie Chrystusa nad śmiercią!

Duszpasterze parafii

PIĄTEK

16:00 - Droga krzyżowa dla dzieci

17:30 - Droga krzyżowa dla dorosłych

19:30 - Droga krzyżowa dla młodzieży

Pierwotnie Okres Wielkiego Postu trwał czterdzieści godzin, obejmując Wielki Piątek i Wielką Sobotę. W III w. ogarniał już cały Wielki Tydzień, a od IV w. ukształtował się post czterdziestodniowy. Od samego początku chrześcijanie nie pościli w niedzielę, zatem post rozpoczynający się I niedzielą Wielkiego Postu trwał zaledwie 34 dni. W V w. do postu dołączono Wielki Piątek i Wielką Sobotę - to dawało już 36 dni postu. Pozostałe dni do "pełnej czterdziestki" dodał papież Grzegorz Wielki, przesuwając początek Wielkiego Postu z niedzieli na środę.
Nazwa środy - Popielec wywodzi się z kolei z obrzędu sakramentu pokuty. Od połowy V w. w poniedziałek (a od VII wieku w środę) przed I niedzielą Wielkiego Postu miał miejsce obrzęd wypędzania publicznych pokutników z kościoła. Po odbytej spowiedzi pokutnicy wychodzili przed kościół, tam biskup z kapłanami sypał im na głowę popiół, wypowiadając słowa: "Pamiętaj, człowiecze, że jesteś prochem i w proch się obrócisz; czyń pokutę, abyś miał życie wieczne". Potem kropił ich wodą święconą, poświęcał im szaty pokutne, które ci zaraz przywdziewali. W tych szatach pokutnicy kładli się na ziemi i śpiewano Litanię do Wszystkich Świętych. W końcu byli wypędzani z kościoła jak Adam z Raju.
W X w. do publicznych pokutników zaczęli dołączać także inni wierni zgromadzeni w kościele, którzy także uważali się za grzeszników i chcieli pokutować. Dlatego też Kościół, wychodząc naprzeciw rosnącej, praktyce w 1091 r. (synod w Benewencie) zalecał praktykować obrzęd sypania głów popiołem w środę rozpoczynającą Wielki Post wszystkim wiernym. Kilka lat później papież Urban II nakazał go stosować w całym Kościele. W ten sposób z obrzędu wypędzania pokutników pozostała ceremonia posypywania głów popiołem, a środa przed pierwszą niedzielą Wielkiego Postu otrzymała swoją nazwę - Popielcowa.
Popiół do posypywania głów uzyskuje się ze spalenia palm poświęconych podczas Niedzieli Męki Pańskiej (Niedzieli Palmowej). Ów popiół ma nam symbolizować znikomość, przemijalność, śmiertelność, żałobę, ból i ułomność życia ludzkiego. Ta symbolika ma pobudzić człowieka do żalu, nawrócenia i pokuty. Ale należy też pamiętać, że od dawien dawna proch był także symbolem oczyszczenia, odrodzenia i zmartwychwstania. Człowiek bowiem poprzez pokutę rodzi się do nowego życia, staje się nowym człowiekiem w Chrystusie. Bóg z prochu (popiołu) ziemi powołuje człowieka do istnienia. Przez pokutę człowiek odwraca się od swego starego, złego życia, a otrzymując przebaczenie grzechów, ma udział w życiu wiecznym. Podchodząc zatem tego dnia do kapłana, przyjmijmy całym sercem słowa, które on nad nami wypowie: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" (lub "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz"). Niech te słowa sprawią prawdziwe nasze nawrócenie ku Bogu, który chce nas zaprosić do udziału w swym szczęściu.

W tym dniu obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14. roku życia, a prawem o poście - osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia.

Nabożeństwo czterdziestogodzinne ma bardzo bogatą historię, symbolikę i tradycję. Nawiązuje do przebywania w grobie Jezusa przez 40 godzin. Liczba 40 jest często wymieniana w Biblii i zawsze oznacza święty czas. Przed rozpoczęciem nauczania Jezus przebywał na pustyni przez 40 dni, tyle samo czasu padał deszcz w trakcie potopu, Żydzi wędrowali przez pustynię przez 40 lat. Dawniej nabożeństwo czterdziestogodzinne najczęściej służyło jako wprowadzenie do Wielkiego Postu. W dzisiejszych czasach jednak mówi się nie tyle o czterdziestogodzinnym nabożeństwie, co o dłuższej adoracji, bez określania czasu jej trwania. Termin ten zachował się w praktyce duszpasterskiej i zwłaszcza w Polsce określa się nim trzydniową adorację, odbywającą się albo w trzy kolejne niedziele przed Wielkim Postem, albo przez kolejne trzy dni do Środy Popielcowej. W naszej parafii nabożeństwa będą miały miejsce w niedziele: 12, 19 i 26 lutego. Prosimy o poprowadzenie adoracji: 8:00 – 9:00 wspólnotę Baczków, 10:00 – 11:00 wspólnotę Dziewin, 15:00 – 16:00 wspólnotę Wyżyce.

 

Na Święta Bożego Narodzenia pragniemy złożyć wyrazy pamięci, wdzięczności i najserdeczniejsze życzenia: Niech ta Święta Noc upłynie w ciepłej, rodzinnej atmosferze, nieprzysłoniętej gorączkowymi przygotowaniami. Byśmy umieli zatrzymać się nad Nowonarodzonym, pomyśleć nad naszym życiem, odpocząć, może coś przeorganizować… Ten szczególny czas Bożego Narodzenia, kiedy w uwielbieniu klękać będziemy przed tajemnicą Wcielenia i adorować prawdę o wielkiej miłości Boga do człowieka, niech przyniesie radość i spełnienie szlachetnych zamierzeń. Oby betlejemska gwiazda zwiastująca Narodziny Zbawiciela rozświetliła swoim blaskiem nie tylko czas Świąt, ale także wszystkie dni Nowego 2017 Roku.Wasi Duszpasterze

Znajdź nas na facebooku. Relacja z rorat i mnóstwo zdjęć! https://www.facebook.com/Parafia-św-Jana-Chrzciciela-w-Mikluszowicach-1793832034220959/

Powrót

Powrót

Poniedziałek – Rada Duszpasterska,wtorek – Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego,środa – klasy 4-6 z Baczkowa,piątek – Grupa św.Ojca Pio,sobota – Róża z Dziewina

W naszej parafii trwają nabożeństwa różańcowe. Dzieci każdego dnia uczestnicząc w nabożeństwach różańcowych zbierają naklejki na planszę "Żywa korona Maryi"

Matka Teresa z Kalkuty została ogłoszona świętą. Dokonał tego papież Franciszek podczas Mszy św. na placu św. Piotra w Watykanie. W homilii Franciszek powiedział, że „Matka Teresa przez całe swoje życie była hojną szafarką Bożego miłosierdzia”. Stała się „dyspozycyjną dla wszystkich poprzez przyjęcie i obronę życia ludzkiego, zarówno nienarodzonego jak i opuszczonego i odrzuconego”. - Zaangażowała się w obronę życia nieustannie głosząc, że „ten kto się jeszcze nie narodził jest najsłabszym, najmniejszym, najbiedniejszym”. Pochylała się nad osobami konającymi, pozostawionymi, by umrzeć na poboczu drogi, uznając godność, jaką obdarzył je Bóg; mówiła możnym ziemi, aby uznali swoje winy w obliczu zbrodni ubóstwa, które sami stworzyli. Miłosierdzie było dla niej „solą” nadającą smak każdemu z jej dzieł oraz „światłem” rozjaśniającym ciemności tych, którzy nie mieli nawet łez, aby opłakiwać swoje ubóstwo i cierpienie - wskazał papież.

Powrót

Spotkanie dla sołtysów wszystkich miejscowości z naszej parafii i członków Rady Parafialnej - sobota godz. 19:00 (plebania). Spotkanie dla rodzin przyjmujących pielgrzymów - niedziela godz. 17:00 (Kościół Parafialny). Prosimy o obecność!!! 

2 LIPCA – SOBOTA - Program pielgrzymki

9.30 – Różaniec - Jasnogórski Szczyt. - Relacja z sympozjum. List do polskich nauczycieli

10.45 – Miłosierdzie w misji współczesnego nauczyciela - ks. dr hab. Adam  Maj Cor. prof. KUL

11.30   - Koncert scholi Chorus Angelorum z Orońska (Diec. Radomska)

12.00 – Eucharystia - Przewodniczy bp Piotr Turzyński

15.00 – Droga Krzyżowa – Wały Jasnogórskie

16.00 – Nabożeństwo rozesłania - Kaplica Cudownego Obrazu

Zapisy w kancelarii parafialnej.  

Ok. trzech tysięcy bierzmowanych spotkało się w sobotę, 11 czerwca przy Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu. Wspólnie się modlili, wielbili Boga i wymieniali się doświadczeniami. Uroczystej Mszy św. przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. W tym roku w diecezji tarnowskiej sakrament bierzmowania przyjęło ponad 14 tys. młodych ludzi. „Spotkanie ma wymiar dziękczynienia za sakrament bierzmowania, który otrzymali w obecnym roku uczniowie klas III gimnazjalnych. Chcemy, by młodzi we wspólnocie Kościoła uświadomili sobie jaki dar otrzymali i do czego on ich zobowiązuje”- mówi ks. Bogusław Połeć, dyrektor Wydziału Katechetycznego. W homilii bp Andrzej Jeż mówił, by młodzi nigdy nie zapominali, iż wspólnota Kościoła jest ich rodziną. Podkreślił też, że Kościół potrzebuje ludzi młodych. „ Potrzebuje waszej żywej wiary, twórczej miłości, świeżości nadziei i entuzjazmu. Obecność młodego pokolenia chrześcijan odnawia Kościół, odmładza go i daje mu nową siłę” - dodał biskup. W spotkaniu brali udział bierzmowani z naszej parafii.

Powrót

22 maja na Mszy Świętej o godz. 11:00 odbędzie się uroczysta Msza Św. w Rocznicę I Komunii Świętej dzieci z klasy III Szkoły Podstawowej. Dla dzieci  będzie to niewątpliwie wielkie przeżycie, które upamiętni im jak wielką łaską zostały obdarzone przed rokiem. 

W dniu 14.04.2016r.  jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej przy współpracy z harcerzami, wolontariuszami ŚDM Mikluszowice oraz kapłanami parafii Mikluszowice i Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Mikluszowiach upamiętniła rocznicę 1050 rocznicy Chrztu Polski. Głównym założeniem wspólnej inicjatywy był przemarsz przez Polskę Ognisk Ducha Świętego polegający na zapaleniu przez strażaków ochotniczych straży pożarnych w dniu 14 kwietnia 2016 r. od godz. 20.00  ognisk w całym kraju, które rozpoczęło zapalenie ognia przy krzyżu na Giewoncie.

7 kwietnia 2016 r. biskup Leszek Leszkiewicz udzielił w naszym kościele parafialnym sakramentu bierzmowania. W homilii podkreślał duże znaczenie modlitwy rodzinnej. Zachęcał młodych, aby praktykowali ze swoimi rodzicami wspólną modlitwę.

Nastapiła zmiana adresu i ustawień kamery z kościoła. Szczegóły w pasku: Kamera Kosciół

(…)Uświęcająca siła tej nocy oddala zbrodnie, z przewin obmywa, przywraca niewinność upadłym, a radość smutnym, rozprasza nienawiść, usposabia do zgody i ugina potęgi(…) Orędzie Wielkanocne

 

Z okazji święta Wielkiej Nocy, życzymy by Jezus Chrystus napełnił Was mocą Zmartwychwstania, a radość rodzącego się nowego życia dodawała sił i motywacji na cały rok. By Zwycięzca Śmierci, który w tę Noc uczynił nas wolnymi, pomnażał w Was wiarę prowadzącą do nieba, zapalił światło nadziei kierujące nas po ścieżkach życia, a swoją miłością błogosławił Waszym rodzinom, by odważnie świadczyły o Jego Zmartwychwstaniu w dzisiejszym świecie - Wasi Duszpasterze

18 lutego zmarł ks. Stanisław Fiołek, emerytowany proboszcz parafii pod wezwaniem św. Jadwigi w Dębicy. Pochodził z okolic Bochni, urodził się w Wyżycach na terenie parafii MikluszowiceWprowadzenie ciała Zmarłego do kościoła parafialnego parafii pod wezwaniem św. Jadwigi w Dębicy odbędzie się w niedzielę (21 lutego) o godz. 17.00. Msza święta pogrzebowa w kościele parafialnym parafii pod wezwaniem św. Jadwigi w Dębicy zostanie odprawiona w poniedziałek (22 lutego) o godz. 15.00, po której ciało Zmarłego zostanie złożone na starym cmentarzu parafialnym w Dębicy. Ks. Prałat Stanisław Fiołek urodził się 7 maja 1933 roku w Wyżycach. Pochodził z parafii Mikluszowice. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno – teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali w dniu 24 czerwca 1956 roku. Jako wikariusz pracował w parafiach: Mielec – św. Mateusza, Krynica – Zdrój – Wniebowzięcia NMP i Dębica – św. Jadwigi.  W latach 1973 – 1974 pełnił urząd proboszcza parafii Bobowa, a w latach 1974 – 2003 urząd proboszcza parafii pod wezwaniem św. Jadwigi w Dębicy. Ponadto był notariuszem dekanatu Bobowa, wicedziekanem dekanatu Dębica, dziekanem dekanatu Dębica (po reorganizacji dekanatów dziekanem dekanatu Dębica – Wschód), dekanalnym duszpasterzem nauczycieli i wychowawców w dekanacie Dębica – Wschód, członkiem Rady Kapłańskiej Diecezji Tarnowskiej, Kolegium Konsultorów Diecezji Tarnowskiej, Rady Duszpasterskiej Diecezji Tarnowskiej, Diecezjalnej Komisji do spraw Personalnych, Diecezjalnej Komisji Kaznodziejskiej, Zarządu Fundacji „Securitas”, delegatem Biskupa Diecezjalnego do spraw gospodarczych Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, rejonowym ojcem duchownym kapłanów diecezji tarnowskiej.  Po złożeniu urzędu proboszcza w 2003 roku pozostał w parafii pod wezwaniem św. Jadwigi w Dębicy w charakterze rezydenta. Od 1980 roku był Kanonikiem Honorowym Kapituły Katedralnej w Tarnowie, a od 1995 roku Kanonikiem Gremialnym Kapituły Katedralnej w Tarnowie. W 1985 roku został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości. W 2007 roku na mocy uchwały Rady Miejskiej w Dębicy otrzymał odznaczenie „Zasłużony dla Miasta Dębicy”. Wyjazd na pogrzeb z naszej parafii w poniedziałek 22 lutego o godz. 12:30.

W sobotę, 6 lutego ks. Leszek Leszkiewicz przyjmie sakrę biskupią. Uroczystości zgromadzą biskupów z całej Polski, kapłanów, parlamentarzystów, samorządowców, gości z kraju i zagranicy oraz tarnowskich diecezjan. Uroczysta Msza św., połączona z udzieleniem święceń biskupich, rozpocznie się o godzinie 10.00 w bazylice katedralnej w Tarnowie. Mszy świętej będzie przewodniczył i homilię wygłosi metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz. Głównym konsekratorem będzie biskup tarnowski Andrzej Jeż, zaś współkonsekratorami biskupi pomocniczy diecezji tarnowskiej: bp Wiesław Lechowicz i bp Stanisław Salaterski. „Proszę wszystkich o modlitwę. Sobotnia Eucharystia będzie dla mnie głębokim przeżyciem spotkania z Bogiem i Kościołem. Obrzęd święceń jest bardzo głęboki i wzruszający. Trzeba się do niego przygotować i uczestniczyć, mając świadomość tego, że Bóg dotknie mnie swoją łaską w czasie święceń” - podkreśla biskup nominat Leszek Leszkiewicz.

Zespół Pieśni i Tańca "Żywczanie" występował w niedzielę 24 stycznia podczas liturgii w kościele św. Jana Chrzciciela w Mikluszowicach.  Muzycy wykonywali kolędy i pastorałki. Po Mszy św. o godz. 11.00 dali krótki koncert. Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Żywczanie powstał w 1997 roku. Do 2003 nosił nazwę Mała Ziemia Żywiecka. Obecnie działa przy Stowarzyszeniu Miłośników Folkloru Żywiecczyzna. Liczy około 50 dzieci w wieku 8-16 lat. Żywiołowy program zespołu składa się głównie z zabaw, tańców, przyśpiewek i melodii górali żywieckich w opracowaniu scenicznym. Prezentowane są w nim tradycyjne instrumenty góralskie jak dudy, trombity, rogi pasterskie, różnego rodzaju piszczałki, a także tradycyjne stroje wykonane zgodnie z muzealnymi wzorcami. Kapela w swoim repertuarze posiada także melodie i przyśpiewki z innych regionów Polski i ze Słowacji. Od początku swojego istnienia zespół wielokrotnie i z sukcesami koncertował na wielu festiwalach folklorystycznych w kraju i za granicą.

Św. Jan Apostoł i Ewangelista jest patronem naszej parafii, stąd 27 grudnia br. był dniem odpustu parafialnego.Św. Jan był umiłowanym uczniem Pana Jezusa, a także świadkiem przemienienia Pańskiego i konania w Ogrodzie Oliwnym. Przy Ostatniej Wieczerzy spoczął na piersi Zbawiciela. Umierając na krzyżu, Pan Jezus oddał mu w opiekę swoją Matkę. Utrwaliło się podanie, że Domicjan usiłował najpierw w Rzymie otruć św. Jana. Kielich pękł i wino się rozlało w chwili, gdy Apostoł nad nim uczynił znak krzyża świętego. Wtedy cesarz kazał go męczyć we wrzącym oleju, ale Święty wyszedł z niego odmłodzony. Główna Msza św. koncelebrowana została odprawiona o godz. 11.00 za wszystkich parafian, a szczególnie za rodziny przeżywające jublileusze małżeńskie.  Podczas Eucharystii tradycyjnie zostało poświęcone wino ku czci św. Jana. Po Mszy św. miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu, podczas którego udzieloni błogosławieństwa wszystkim rodzinom naszej parafii. 

Powrót

30 listopada zmarł ks. Marek Sobota, proboszcz parafii Krasne-Lasocice. Miał 48 lat. Wprowadzenie ciała śp. księdza Marka do kościoła parafialnego w Krasnem - Lasocicach będzie w środę, 2 grudnia, o 15.00. Msza święta pogrzebowa w kościele parafialnym w Krasnem - Lasocicach zostanie odprawiona w czwartek, 3 grudnia, o 14.00. Następnie ciało Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu. Ks. Marek Sobota urodził się 21 marca 1967 roku w Dziewinie. Pochodził z parafii Mikluszowice. Egzamin dojrzałości złożył w Bochni. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Józefa Życińskiego 29 maja 1993 roku. Jako wikariusz pracował w parafiach: Zgłobice, Grywałd, Tarnów - Matki Bożej Szkaplerznej i Mielec - Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Ponadto sprawował obowiązki dekanalnego duszpasterza młodzieży w dekanacie Krościenko, kapelana Zakładu Poprawczego w Tarnowie i dekanalnego referenta misyjnego w dekanacie Tymbark. Od roku 2010 pełnił urząd administratora, a następnie od roku 2011 urząd proboszcza parafii Krasne - Lasocice. Wyjazd na pogrzeb autobusem z naszej parafii w środę o 13:30, a w czwartek o 12:30. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie!!! Modlitwa różańcowa za +Ks. Marka Sobotę będzie jutro - czyli we wtorek w naszym Kościele Parafialnym o godz. 19:00

Niedziela 8 listopada godz. 9:00

Najbliższa środa będzie w naszej parafii dniem dziękczynienia za dar nawiedzenia obrazu Pana Jezusa Miłosiernego oraz relikwii św. siostry Faustyny i św. Jana Pawła II. Miało ono miejsce rok temu. Msze św. dziękczynne za dar nawiedzenia o 6:30, 18:00 i 24:00.  W godz. 19:00 – 24:00 adoracja Najśw. Sakramentu.  Adorację poprowadzą: 19:00 - 20:00 wspólnota Bogucice i Majkowice, 20:00 – 21:00 wspólnota Mikluszowice, 21:00 – 22:00 wspólnota Gawłówek i Wyżyce, 22:00 – 23:00 wspólnota Baczków, 23:00 – 24:00 wspólnota Dziewin . 

Powrót

Ks. Andrzej Szaraj

Diecezja tarnowska ma 23 nowych kapłanów. Święceń udzielił diakonom biskup tarnowski Andrzej Jeż. Uroczystość odbyła się w bazylice katedralnej, w obecności obrazu Jezu Ufam Tobie oraz relikwii św. Jana Pawła II i św. siostry Faustyny. W homilii biskup tarnowski Andrzej Jeż także nawiązał do peregrynacji. „Obraz Jezu Ufam Tobie wytycza istotny kierunek w życiu każdego kapłana, a dla Was jest jednym z pierwszych drogowskazów na kapłańskie życie: być człowiekiem o oczach, które patrzą na świat przez pryzmat Jezusa Miłosiernego, który jest Odkupicielem człowieka" - powiedział biskup. Ordynariusz diecezji zachęcał nowych kapłanów, by szukali ludzi zwłaszcza zagubionych.

W ramach przygotowań do ŚDM 2016, zapraszamy Cię na spotkanie z Ukrzyżowanym. W programie: Pantomima pt : "Przywróć mnie do życia", a po niej Droga Krzyżowa oparta na fundamencie Słowa Bożego, rozważań z poprzednich Światowych Dni Młodzieży, głębokiej muzyki i śpiewu.. Czas i miejsce akcji: 20.03.2015 (piątek), godz. 19:30 , Kościół parafialny w MIKLUSZOWICACH. Po nabożeństwie każdy uczestnik otrzyma drobny upominek jako pamiątka z tego spotkania.  P.S. Czas spędzony z Ukrzyżowanym nigdy nie będzie zmarnowany, więc " Chodźcie, a zobaczycie " ! (J1,36-39)  Możemy Wam zdradzić, iż po raz 1 w naszym kościele zostanie odśpiewany HYMN ŚDM 2016 ! Dlatego serdecznie wszystkich Zapraszamy ! ! ! Parafialny Komitet Organizacyjny ŚDM 2016.

Młodzież z par. św. Mikołaja w Bochni zaprasza na DEKANALNĄ DROGĘ KRZYŻOWĄ.  6 marca 2015 r. par. św. Mikołaja w Bochni godz. 19.15 w Kościółku Szkolnym.  Zapraszamy zatem młodzież, która pragnie przygotować się do ŚDM 2016 r. do wspólnego przeżywania Świętej Męki Pańskiej. W czasie tego Wielkiego Postu zechciejmy przejąć się do głębi tym, co Jezus dla nas wycierpiał  i dajmy świadectwo zdecydowanego trwania w bliskości zbawczego cierpienia.

 

W polskiej tradycji religijnej uroczystość Objawienia Pańskiego znana jest bardziej jako Święto Trzech Króli. Pochodzenia tej uroczystości należy szukać w starożytnym chrześcijaństwie wschodnim. Należy podkreślić, że święto Epifanii posiada starszą tradycję niż uroczystość Bożego Narodzenia. Pierwsze wzmianki pochodzą już z III wieku. Klemens Aleksandryjski wspomina, że 6 stycznia pewna chrześcijańska sekta świętowała chrzest Chrystusa. W późniejszym czasie Kościół wschodni w tym dniu obchodził uroczystość Bożego Narodzenia. Natomiast w Europie pierwsze wzmianki o świętowaniu Epifanii pochodzą z Francji z IV wieku. Dla lepszego zrozumienia uroczystości Objawienia Pańskiego warto zwrócić uwagę na znaczenie słowa "epifania". Jest to słowo pochodzenia greckiego: epifaneia lub teofaneia oznacza widzialne ukazywanie się bóstwa lub uroczyste odwiedziny cesarza w mieście. W znaczeniu religijnym oznacza objawienie się Boga w Jezusie Chrystusie. Dlatego treścią uroczystości w Kościele wschodnim jest chrzest Chrystusa w Jordanie. To właśnie w czasie chrztu sam Bóg Ojciec zaświadczył, że Jezus jest Jego Synem, a więc jest także Bogiem.  W Jezusie Chrystusie objawia się misterium zbawienia zaplanowane od wieków przez Boga Ojca. Dzieło zbawienia dotyczy wszystkich ludzi, a więc nie tylko Narodu Wybranego. Znakiem powszechności zbawienia jest pokłon trzech Mędrców, którzy są tu symbolem wszystkich narodów pogańskich, a więc tych, którzy dotąd nie znali prawdziwego Boga. Poza tym wiąże się to z oglądaniem Boga twarzą w twarz.  Jak należy rozumieć zwyczaj błogosławienia domów w uroczystość Trzech Króli? Poświęconą w kościele kredą na drzwiach naszych domów wypisujemy litery: K+M+B oraz datę bieżącego roku. Zwykle skróty te interpretowane są jako inicjały trzech Mędrców, przybyłych z pokłonem do Jezusa. Wcześniej, w wiekach średnich odczytywano skrót: Christus mansionem benedicat, co znaczy: "Niech Chrystus błogosławi mieszkanie".

  „Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan”.                

Wszystkim Parafianom i Drogim Gościom odwiedzającym naszą stronę, Waszym bliskim, życzę z całego serca; Radości z narodzenia Zbawiciela, aby ten który przyszedł, aby nas zbawić, wyrwać z mocy zła, obdarzył Was swoim Błogosławieństwem, Miłością, Pokojem.   W Nowym Roku, aby Chrystus wziął Was w Swoją opiekę. Rozświetlał mroki Waszego życia, udzielał Nadziei.

Ks. Paweł - administrator strony

 

Pasterka to Msza św. która jest odprawiana o północy w noc Bożego Narodzenia. Udział w tej szczególnej Eucharystii całych rodzin jest najważniejszym elementem świętowania dnia przyjścia Jezusa na świat.

Uroczystość Bożego Narodzenia wraz z towarzyszącymi jej specjalnymi obchodami jest znana od IV wieku. Przez pierwsze trzy stulecia Kościół wiernie obchodził jedynie datę zmartwychwstania Chrystusa, a mniej interesował się datą narodzenia Jezusa. Ewangelie opisując przyjście Jezusa na świat nie piszą, kiedy to się dokonało. Dla Apostołów i Ewangelistów najważniejszy był fakt, że Jezus się narodził, że Bóg stał się człowiekiem i przyszedł na świat. Impulsem do powstania osobnego święta narodzenia Jezusa było z pewnością oświadczenie Soboru w Nicei (325), że Jezus Chrystus jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem.

Wiemy że od V wieku istniał specjalny formularz mszy na Boże Narodzenie. Od połowy VI wieku w Rzymie była obecność odprawiania w tym dniu trzech specjalnych Mszy św.: tzw. "Pasterki" w nocy, Mszy o świcie i Mszy w dzień. Papież udawał się najpierw o północy do bazyliki Santa Maria Maggiore, dedykowanej macierzyństwu Maryi. Istniała tam (już od VI w.) replika groty betlejemskiej jako osobna kaplica dobudowana do bazyliki. Papieski zwyczaj celebrowania trzech Mszy św. w uroczystość narodzin Chrystusa Pana przyjęli stopniowo wszyscy kapłani. Również od IX wieku zaczęto ten zwyczaj wyjaśniać potrójnym narodzeniem Chrystusa: odwiecznym zrodzeniem przez Boga Ojca, narodzeniem w czasie z Maryi Dziewicy oraz mistycznym rodzeniem się Chrystusa w sercach ludzkich. W tych trzech mszach świętych widziano również echo - znak hołdu złożonego przez aniołów, pasterzy i trzech króli, stąd zwano te formularze mszalne: anielskim, pasterskim i królewskim.

"Pasterka", czyli Msza Bożego Narodzenia odprawiana o północy, otwiera oktawę liturgicznych obchodów związanych z tajemnicą Wcielenia, czyli przyjęcia przez Syna Bożego ludzkiej natury i przyjścia na świat.

  1. Otóż Wieczerzę Wigilijną rozpoczynamy od zapalenia świecy znajdującej się na stole. Powinien to uczynić ojciec mówiąc: "Światło Chrystusa". Wszyscy zgromadzeni odpowiadają: "Bogu niech będą dzięki".
  2. Następnie wszyscy odmawiają Anioł Pański, po czym jeden z uczestników odczytuje słowa Ewangelii według św. Łukasza (Łk 2, 1-8).
  3. Po odczytaniu perykopy ewangelicznej ojciec rodziny może przypomnieć tajemnicę, która nas wszystkich gromadzi: "Chrystus Pan dziś przypomina nam swoje przyjście na ziemię. Bóg stał się człowiekiem, przyszedł, by nas zjednoczyć z Ojcem w niebie oraz zjednoczyć ludzi w swojej miłości".
  4. Zanim weźmiemy w ręce opłatek i połamiemy się z bliskimi i z tymi, którzy nam opłatek przysłali, wypada, abyśmy objęli modlitwą wszystkich, których chcemy w ten wieczór wspominać i być z nimi w jedności. Możemy się więc pomodlić za Ojca Świętego, biskupów, kapłanów, którzy trudzą się, by nas prowadzić drogami zbawienia. W dalszej kolejności warto wspomnieć w swojej modlitwie wszystkich opuszczonych, samotnych, chorych, biednych i głodnych na całym świecie, by i oni zostali pocieszeni i umocnieni Dobrą Nowiną tej świętej Nocy. Wreszcie ogarnijmy naszą modlitwą także bliskich naszemu sercu zmarłych, prosząc o szczęście wieczne dla nich. 
  5. Dopiero po wspólnej modlitwie ojciec rodziny bierze talerz z opłatkiem i rozdaje go wszystkim uczestnikom wieczerzy, po czym następuje łamanie się tym liściem chleba i składanie życzeń. 
  6. Kiedy wieczerza dobiega końca, śpiewajmy kolędy. Nie słuchajmy ich w radiu, telewizji czy z magnetofonów, ale sami śpiewajmy, dając tym samym wyraz naszej radości z tej Świętej Nocy. Tym samym miło upłynie nam czas oczekiwania na Pasterkę - uroczyste spotkanie przy żłóbku Pana całej rodziny parafialnej.

Powrót

Ks. Mateusz Dziedzic, uprowadzony ponad 6 tygodni temu w Republice Środkowoafrykańskiej, jest już na wolności. Pomyślnie zakończyły się negocjacje w sprawie uwolnienia misjonarza.

„Uwolnienie ks. Mateusza Dziedzica, niesprawiedliwe uprowadzonego, jest dla nas dzisiaj wielką radością. Wszyscy się cieszymy i dziękujemy Bogu, że pozwolił nam doczekać tej chwili. Wiara ks. Mateusza i jego ufność Bogu są dla nas wielkim świadectwem. Codzienna Eucharystia, którą mógł sprawować i codzienna modlitwa, z dzielącymi jego los zakładnikami z Kamerunu i Republiki Środkowoafrykańskiej to dowód, że całą swoją życiową sytuację ucznia-misjonarza powierzył swojemu Mistrzowi Jezusowi Chrystusowi, którego od pięciu lat głosi w Afryce. Nie zapomnijmy również, że ks. Mateusz wraz z zakładnikami modlili się za wszystkich, którzy towarzyszyli im modlitwą i myślami. To dla nas wielka nauka, jak można zachowywać się w ekstremalnych sytuacjach życiowych” - mówi ks. Krzysztof Czermak dyrektor Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Powrót

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, dla innych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. Nie mniej jednak w tym dniu udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając ten "płomyk nadziei", wierząc, że już cieszą się oni chwałą w domu Ojca Niebieskiego. Kościół w tym dniu oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości. Przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką.

W sanktuarum bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie została ogłoszona nominacja bpa Jana Piotrowskiego, dotychczasowego pomocniczego diecezji tarnowskiej nowym biskupem diecezji kieleckiej. Decyzję Ojca Świętego Franciszka ogłosił zebranym podczas XIII diecezjalnej pielgrzymki katechetów, nauczycieli i wychowawców biskup tarnowski Andrzej Jeż.

W Wielki Czwartek Kościół rozpoczyna Triduum Paschalne. Osobliwy jest nastrój tego wieczoru. Myślą przenosimy się do Wieczernika i pragniemy wczuć się w sytuację Jezusa i zgromadzonych tam Apostołów. Oto wokół wieczernikowego stołu zgromadzili się uczniowie, aby od Jezusa nauczyć się miłości. Był to przedostatni dzień w ziemskim życiu Zbawiciela świata. Chrystus nawiązał do prastarego zwyczaju ludzkości - do ucztowania, które zespala ludzi i pieczętuje zawierane przyjaźnie i przymierza. Jak bogaty był to wieczór! Ile ważnych zdarzeń i spraw. Zaczęło się wszystko od umycia nóg Apostołom. Potem Jezus ustanowił ofiarę Mszy św., wydał Ucztę, która będzie trwać do końca świata. Odprawił pierwszą Mszę św., udzielił Apostołom pierwszej Komunii św. i ustanowił sakrament kapłaństwa, gdy im polecił: "to czyńcie na moją pamiątkę!" (Łk 22, 19). Stąd każdego dnia na świecie ponad 400 tysięcy kapłanów minuta po minucie konsekruje chleb, uobecnia Wieczernik, mówiąc: "bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje". W ten czwartkowy wieczór wypada ponownie odkryć bogactwo Tajemnicy, która dokonuje się na ołtarzu. Tu jednak dostrzegamy nasz dramat. Chodzimy na Mszę św., nawet systematycznie, a ta godzina pobytu blisko "źródła światła" nie rozświeca albo bardzo słabo rozświeca nasze życie. Aby odkryć, czym jest tajemnica Mszy św., trzeba sobie postawić pytanie: Po co ja przychodzę na Mszę św.? Jak długo brzmi odpowiedź: "Abym nie miał grzechu, abym wypełnił Prawo", tak długo Msza św. to nic więcej jak uciążliwy obowiązek. Jaki jest cel Mszy św.? Odpowiedź jest jedna: "Przychodzę, aby uczyć się miłości". Jeżeli z takim nastawieniem przyjdziemy na Mszę św., to zaczniemy odkrywać niezwykłą wagę tych minut, które spędzamy w Kościele, blisko ołtarza. Doskonalenie miłości - to główny cel uczestniczenia we Mszy św. Tu bowiem czeka Chrystus, aby miłość objawić i miłości uczyć.  W Wieczerniku Chrystus nie tylko umył uczniom i Apostołom nogi, nie tylko po raz pierwszy powiedział im: jesteście przyjaciółmi moimi, ogłosił przykazanie wzajemnej miłości, ale ustanowił sakrament miłości - Eucharystię. Wieczernik zatem jest miejscem, w którym miłość zarówno Boga, jak i człowieka, została zamieniona w chleb, w zwykły kawałek chleba. Jeśli ktoś raz w życiu usłyszy słowa konsekracji w swoim sercu i pojmie, co się dokonuje na ołtarzu, ten już nigdy na Mszy św. nie będzie się nudził i spoglądał na zegarek. Usłyszy bowiem słowa samego Chrystusa, wypowiedziane przez usta kapłana, w których jest zawarte wyznanie i wezwanie. Jest zawarte wyznanie najgłębszej miłości: "Popatrz, jak bardzo cię kocham. Dla ciebie staję się pokarmem, chlebem". Prawdziwa przyjaźń prowadzi do tego, aby człowiek stał się chlebem dla swego przyjaciela. To wyznanie miłości wzywa, jest wezwaniem do odpowiedzi w podobny sposób - miłością na miłość! Każde słowa konsekracji stawiają pytanie, ile jestem chlebem dla swoich bliskich? A może moi rodzice, rodzeństwo, żona, dzieci już dawno połamali sobie na mnie zęby? A dla najbliższych, zamiast smacznym chlebem, jestem twardym kamieniem? Chrystus powiada: "Bierzcie i jedzcie". Kiedy odważyłem się powiedzieć: Bierzcie i jedzcie moje serce, mój czas, moje talenty, wszystko co posiadam? Czy w ogóle jestem "jadalny"? Takie pytania mogę sobie stawiać słysząc słowa konsekracji, jednocześnie weryfikując swoją miłość do Boga w braciach. Miłość to nic innego jak umiejętność dawania. Niestety, niekiedy nie dorastamy do tego, by ją tak rozumieć i realizować. Pięknie ten problem ujął o. Jacek Salij OP: "Każdy z nas może przeżyć chwilę, w której poczuje dotkliwie brak miłości w Kościele. Warto sobie wówczas postawić pytanie Gedeona: 'Jeżeli Pan jest z nami, to skąd pochodzi to wszystko, co się przydarza', że tak wiele wśród nas grzechu, a tak mało miłości? Jeśli zastanowię się nad tym pytaniem nie jak katon, ale jak chrześcijanin, rychło przekonam się, że jest ono skierowane przede wszystkim do mnie samego. Bo dopóki mój brak miłości spotykał się z cudzą miłością, nawet nie zauważyłem tego, że w Kościele umiem bardziej brać dobro niż dawać. Dopiero kiedy mój brak miłości spotkał się z podobną postawą z drugiej strony, zauważyłem jak mało wśród nas miłości. Ale nawet wtedy zauważyłem brak miłości nie u siebie, tylko u tego drugiego" (Tajemnica Emmanuela) . Miłość to dawanie a nie branie. Tego uczy mnie Wieczernik uobecniany każdego dnia przez posługę kapłańską.

REKOLEKCJE  PRZED  PEREGRYNACJĄ  I UROCZYSTOŚĆ NAWIEDZENIA

W PARAFII ŚW. JANA CHRZCICIELA W MIKLUSZOWICACH

 

29.08. (piątek)

8.oo   – Msza św.  z kazaniem dla wszystkich

10.oo – Msza św.  z kazaniem dla dzieci

15.oo – Msza św. z kazaniem dla chorych, a następnie błogosławieństwo z Lourdes

18.oo – Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św. z nauką dla wszystkich

20.oo – Msza św. z kazaniem dla młodzieży gimnazjalnej, licealnej i starszej

 

30.08. (sobota) – Dzień Spowiedzi św.

 8.oo – Msza św.  i nauka dla wszystkich

9.oo  –  10.oo Spowiedź św.

10.oo – Nabożeństwo Pokutne dla dzieci i młodzieży gimnazjalnej

10.3o – 12.oo Spowiedź św.

15.oo – 16.3o Spowiedź św.

17.oo – 18.oo Spowiedź św.

18.oo – Msza św. z kazaniem dla wszystkich

 

31.08. (niedziela)

7.oo  – Msza św. z nauką dla wszystkich

8.30  – Msza św. z nauką dla wszystkich (Bogucice)

9.oo  – Msza św. z nauką dla młodzieży

11.oo – Msza św. z nauką dla dzieci

15.3o – Koronka do Bożego Miłosierdzia

16.oo – Msza św. z kazaniem dla wszystkich

20.oo – Koncert ewangelizacyjny Zespołu kleryckiego „Genezaret” i Apel Jasnogórski

 

1.09. (poniedziałek)

8.oo  – Msza św. na rozpoczęcie roku szkolnego i katechetycznego

16.3o – Modlitwa oczekiwania

16.5o – Powitanie Obrazu P. Jezusa Miłosiernego, relikwii śś. S. Faustyny i Jana Pawła 2 17.oo – Msza św. pod przewodnictwem bpa Jana Piotrowskiego

18.3o – Adoracja Obrazu i ucałowanie relikwii

19.oo – Modlitewne czuwanie młodzieży

2o.oo – Msza św. o powołania (kapłani Rodacy i pracujący kiedyś w parafii)

21.oo – Apel o Miłosierdziu Bożym

22.oo – Droga Krzyżowa

23.oo – Czuwania poszczególnych wspólnot i grup działających w parafii

 

2.09. (wtorek)

6.3o  – Godzinki o Męce Pańskiej

7.oo  – Msza św. z kazaniem

10.oo – Msza św. z kazaniem dla chorych i starszych, a po niej ucałowanie relikwii

14.oo – Msza św. z kazaniem dla dzieci i młodzieży gimnazjalnej

15.oo – Godzina Miłosierdzia

15.3o – Msza św. i pożegnanie Obrazu oraz relikwii

Zapraszamy na profil fb: https://www.facebook.com/strefamlodychserc

Powrót

W niedzielę na Mszy świętej o godz. 11:00 dziękowaliśmy Panu Bogu za dar posługi kapłańskiej Ks. Prałata Józefa Piecha, przeżywającego 40 rocznicę święceń kapłańskich i Ks. Wiesława Multana, przezżywającego 30 rocznicę święceń kapłańskich.  Eucharystię celebrowali kapłani jubilaci. Kazanie wygłosił Ks. Tadeusz Rudnik, pracujacy obecnie w Stanach Zjednoczonych. Licznie przybyli parafianie wyrazili swoją wdzięczność w modlitwie i życzeniach za kapłaństwo, dar i tajemnicę. 

Klerycy piątego roku, którzy przygotowują się do święceń diakonatu przeżywają rekolekcje w Gosławicach. Prowadzi je ojciec duchowny ks. Stanisław Świątek. Alumni już w najbliższą sobotę przyjmą święcenia diakonatu w Bochni i w Krynicy. Bycie diakonem to powiedzenie Panu Bogu 'tak", mówi rektor WSD ks. Jacek Nowak w rozmowie z RDN Małopolska. To jest ich radość, że dochodzą już do takiego momentu w którym rozeznawszy swoje powołanie powiedzą Panu Bogu na całe życie 'tak" i równocześnie powiedzą Kościołowi, bo będą biskupowi przyrzekać szacunek, posłuszeństwo i że będą spełniać wszystko to, co Kościół przez przełożonych im poleci- dodaje rektor. Rekolekcje rozpoczęło 23 kleryków. Święcenia diakonatu odbędą się w sobotę (24 maja) o godzinie 10.00. W Bochni w parafii św. Pawła Apostoła święceń udzieli bp Jan Piotrowski. Wśró diakonó będzie nasz parafianin kleryk Andrzej Szaraj. 

 

Ks. Bp Władysław Bobowski 12 maja udzielił naszej młodzieży sakramentu bierzmowania. Skutkiem sakramentu bierzmowania jest wylanie Ducha Świętego, identyczne z tym, jakie miało miejsce w dniu Pięćdziesiątnicy. Opis tego wydarzenia znajdujemy w Dziejach Apostolskich: „W dniu Pięćdziesiątnicy znowu wszyscy się razem tam zebrali. Aż tu nagle powstał szum z nieba, jakby zerwał się gwałtowny wiatr i napełnił cały dom, w którym przebywali. Wtedy zobaczyli, że nad głowami każdego z nich pojawiły się jakby języki ognia. A Duch Święty napełnił ich wszystkich, i zaczęli mówić obcymi językami, jak im Duch dawał” (Dz 2, 1-4). To wylanie Ducha Świętego wyciska w duszy chrześcijanina niezatarte znamię. Przyjęcie sakramentu bierzmowania czyni nas jeszcze bardziej dziećmi Bożymi, jeszcze ściślej jednoczy nas z Chrystusem i z Jego Kościołem. Dzięki łasce Ducha Świętego możemy stawać się gorliwymi świadkami naszej wiary.

Zespół Szkół Gminnych w Bogucicach zaprasza do oglądnięcia wystawy o św. Janie Pawle II, jego pielgrzymkach do Polski 6 maja(wtorek) w godz. 16:30 do 18:00 w budynku szkoły. Wstęp wolny.

„Małopolska Janowi Pawłowi II” to bezpłatna aplikacja utworzona z myślą o zbliżającej się Kanonizacji Jana Pawła II. Jest zbiorem najważniejszych informacji potrzebnych pielgrzymom, turystom i mieszkańcom Małopolski. Znaleźć tam można: program uroczystości kanonizacyjnych w Polsce oraz w Rzymie, przydatne informacje praktyczne na temat miejsc noclegowych, gastronomi i transportu, odsłuchać transmisję radiową z uroczystości kanonizacyjnych na żywo oraz znaleźć informacje o miejscach w Małopolsce szczególnie związanych z Janem Pawłem II. Aplikacja w wersji: polskiej, włoskiej i angielskiej. Aplikacja została zrealizowana przy współudziale Województwa Małopolskiego. Link do aplikacji https://play.google.com/store/apps/details?id=com.appliccon.mjp2  


Przez cały dzień trwała w kościołach adoracja Jezusa przy Bożym Grobie. Jak zwykle ludzie stali w kolejkach do spowiedzi. Jak zwykle wielu przychodziło, by poświęcić wielkanocne pokarmy. Ale to, co w tym dniu najważniejsze, rozpoczyna się dopiero wieczorem. Liturgia sprawowana w Wielką Sobotę (formalnie należąca do liturgii Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego) nie jest typową Mszą, gdyż oprócz Liturgii Słowa i Liturgii Eucharystycznej mamy w niej jeszcze Liturgię Światła i Liturgię Chrzcielną.
 Całość rozpoczyna się przed kościołem. Do rozpalonego ogniska podchodzą kapłani i służba liturgiczna. Po krótkich słowach zachęty następuje poświęcenie ognia, a potem prowadzący kreśli na paschale znak krzyża, litery Alfa i Omega oraz na polach między ramionami krzyża cyfry bieżącego roku, a potem umieszcza w paschale pięć symbolicznych gwoździ w formie krzyża. Bo "Chrystus wczoraj i dziś, Początek i Koniec, Alfa i Omega. Do niego należy czas i wieczność. Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków". Następnie kapłan podnosi zapalony Paschał i śpiewa: "Światło Chrystusa", a wszyscy odpowiadamy: "Bogu niech będą dzięki". Z zapalonym paschałem procesja wchodzi do ciemnego, nieoświetlonego kościoła. Ci, którzy doświadczyli w swoim życiu lęku przed ciemnością, wiedzą, czym dla człowieka jest światło. Rozprasza nie tylko ciemności, ale także nasze lęki i obawy. Chrystus jest tym, który swoim zmartwychwstaniem rozprasza ciemności grzechu i śmierci, który na powrót wlewa w nasze serca radość życia, Bo przecież nie musimy się już bać naszego największego wroga, śmierci, skoro On ją pokonał. Od tamtego wydarzenia nawet najsmutniejsze wydarzenia nie są w stanie zgasić płomienia nadziei, jaki pali się w sercach uczniów Chrystusa.

"Światło Chrystusa" - śpiewa po raz drugi kapłan, a wtedy zapalamy od Paschału swoje świece. W kościele robi się jeszcze jaśniej. Mrok jest już w zasadzie przezwyciężony. A gdy kapłan po dojściu do ołtarza trzeci raz pokazuje nam światło Chrystusa, my po raz trzeci dziękujemy za nie Bogu i wtedy zapalają się w kościele wszystkie światła. Tak. Przez swoje zmartwychwstanie Chrystus opromienił nasze życie. Nie bez powodu został kiedyś przez Zachariasza nazwany Wschodzącym Słońcem... Symbolikę światła wyjaśnia śpiewane orędzie Wielkanocne.

 Liturgia Słowa jest wyjątkowo rozbudowana. Może się składać na nią aż dziewięć czytań, które pokazują całą historię Zbawienia: od początku świata, poprzez wyprowadzenie Narodu Wybranego z Egiptu, aż do czasu, gdy Jednorodzony Boży Syn stał się Barankiem, by zbawić grzechy świata, a zabity za nasze grzechy trzeciego dnia powstał z martwych. Relację z odkrycia pustego grobu przedstawia  św. Mateusz. Bardzo ważne jest też pouczenie, którego w przedostatnim czytaniu udziela nam Święty Paweł. Pokazuje, że mamy udział w owocach śmierci i zmartwychwstania Jezusa dzięki sakramentowi chrztu, który zanurzył nas w Jego śmierć i pozwolił razem z Nim zmartwychwstać do Nowego Życia. Do tych treści nawiązuje kolejna część dzisiejszej celebracji - Liturgia Chrzcielna. Dawniej większość chrześcijan w tej właśnie chwili przyjmowała chrzest. Dziś najczęściej odnawiamy chrzcielne przyrzeczenia i modlimy się za tych, którzy chrzest przyjmują.

Liturgię chrzcielną rozpoczyna odśpiewanie Litanii do wszystkich świętych. Przyjmowani przez chrzest do Kościoła, a także my, nędznicy, uświadamiamy sobie, w jak szlachetnym gronie znaleźliśmy się przez chrzest, do jakiego Kościoła zostaliśmy włączeni. To Kościół Apostołów, męczenników, wyznawców i dziewic; to Kościół ludzi uczonych i prostych. A wszystkich łączy w nim jedno: wspólny udział w zbawieniu i wspólna miłość do naszego Odkupiciela.  Po odśpiewaniu litanii następuje błogosławieństwo wody chrzcielnej. W dłuższej modlitwie kapłan wyjaśnia symbolikę wody: wspomina się wody, nad którymi unosił się Duch przy stworzeniu świata, wody potopu, które uratowały Noego, a były przyczyną zagłady dla pozostałych, wody Morza Czerwonego, które dały ucieczkę Izraelitom, a zalały ścigających ich Egipcjan; przypomina wody chrztu Jezusa nad Jordanem i wodę, która wypłynęła z przebitego boku Chrystusa. Następnie prosi, aby Bóg raczył otworzyć nam wszystkim źródło chrztu świętego, aby "wszyscy przez chrzest pogrzebani z Chrystusem w śmierci, z Nim też powstali do nowego życia". Jakże głęboko uroczyście brzmią  słowa odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, gdy z zapalonymi świecami w ręku wierni wyrzekają się grzechu, wszystkiego, co prowadzi do zła i szatana, głównego sprawcy grzechu, a następnie wyznają wiarę Ojca, Syna i Ducha Świętego, Kościół, obcowanie świętych, odpuszczenie grzechów, zmartwychwstanie ciała i życie wieczne. Chciałoby się, aby już na zawsze w naszych sercach była ta sama gorliwość, co w tej właśnie chwili. Jako święci i umiłowani przez Boga przystępujemy do kolejnej części dzisiejszej celebracji, Liturgii Eucharystycznej. Ten, który za nas się ofiarował w zbawczej ofierze, który dla nas powstał z martwych i dał nam udział w swojej łasce przez chrzest, daje nam także możliwość spożywania Jego Ciała i Jego Krwi. Ta Święta Uczta daje nam możliwość ciągłego czerpania z owoców Chrystusowego krzyża; Jego Ciało i Krew są dla nas pokarmem na życie wieczne.

W niektórych parafiach na zakończenie obrzędów odbywa się jeszcze procesja rezurekcyjna. Chrześcijanie całemu światu (tym, którzy pozostali w domach) ogłaszają radosną wieść: możecie już otrzeć swoje łzy, śmierci już nie ma. Przez Chrystusa jest dla nas życie wieczne. Jakże wyraziście brzmią słowa Wielkanocnego Orędzia: "Niech ta świeca płonie, gdy wzejdzie słońce nie znające zachodu: Jezus Chrystus, Twój Syn Zmartwychwstały, który oświeca ludzkość swoim światłem i z Tobą żyje i króluje na wieki wieków" . Amen.

WIELKI PIĄTEK - Adoracja przy Ciemnicy: 9.oo - 10.oo Caritas, 10.oo-11.oo młodzież Gimnazjum, 11.oo-12.oo dzieci szkół podstawowych, 12.oo-13.oo wspólnota Dziewin, 13.oo-14.oo wspólnoty Baczków i Mikluszowice, 14.oo-15.oo wspólnoty Gawłówek i Majkowice, 15.oo-16.oo wspólnoty Wyżyce i Bogucice. Adoracja przy Grobie Pańskim:  20.30-21.30 Rodzice,  21.30-22.30 Młodzież,  22.30 Droga Krzyżowa. WIELKA SOBOTA - Adoracja przy Grobie Pańskim: 9.oo-10.oo Dzieci i gimnazjaliści, 10.oo-11.oo Róże Ojców,  11.oo-12.oo Róże Matek.

 

Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia kapłaństwa i Eucharystii. Wieczorem w kościołach sprawowana będzie Msza Wiecze­rzy Pańskiej, podczas której wspomina się ostatnią wieczerzę Jezusa z uczniami. W czasie śpiewania hymnu 'Chwała na wysokości' biją dzwony, a po jego skończeniu milkną aż do Wigilii Paschal­nej, kiedy zabrzmi znowu ten sam śpiew. Podobnie i organy przestają grać. Na koniec Mszy przenosi się uroczyście Najświętszy Sakrament do ciemnicy. Od tego momentu rozpoczyna się adoracja. Na zakończenie obrzędów Wielkiego Czwartku obnaża się ołtarz. Czynność ta symbolizuje obnażenie z szat Jezusa. W naszym Kościele Msza Święta Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się o godz. 18:00. Adoracja przy ciemnicy będzie do godz. 22:00.

Serdecznie zapraszamy - Wstęp wolny

W sobotę 12 kwietnia  o godz. 19.00 w kościele św. Jana Chrzciciela w Mikluszowicach odbędzie się wyjątkowy charytatywny koncert kameralny na rzecz 5 letniego Szymona Waryana z Dziewina, który zachorował na dziecięcy nowotwór złośliwy. Leczenie chłopca wymaga kosztownej terapii poza granicami kraju, która nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wykonawcami będą : Sylwia Klejdysz ( śpiew ) Aleksandra Skoczek- Zapała ( flet ) Wojciech Zwierniak ( saksofon ) Michał Zwierniak ( gitara ) Lekki Paweł ( gitara )  Bogdan Tomala ( trąbka ) Arkadiusz Cabak ( trąbka ) Krzysztof Klimkowski ( organy ). W programie koncertu dominować będzie muzyka barokowa – J.S.Bacha, G.F.Haendla, T.Albinoniego.   Usłyszymy także utwory  G.Faure, M.Lorenca, G.Cacciniego. Na zakończenie koncertu usłyszymy utwór oparty na melodii jednej z pieśni wielkopostnych w rzadko wykonywanym układzie instrumentalnym według aranżacji Wojciecha Zwierniaka. Do jego wykonania włączą się wszyscy wykonawcy koncertu. Po zakończeniu koncertu będą zbierane pieniądze do puszki, które przeznaczane będą na leczenie 5 letniego Szymonka Waryana.

 

Dziś obchodzimy IX rocznicę śmierci błogosławionego Jana Pawła II. Tego dnia w całym kraju sprawowane będą Eucharystie, spotkania modlitewne i programy artystyczne. W naszej wspólnocie parafialnej w ramach rekolecji o godz. 20:30 rozpocznie się uroczysty Apel Jasnogórski. W programie m. in. występ artystyczny młodzieży z Gimnazjum bł. Jana Pawła II. Zakończenie o godz. 21:37. Serdecznie zapraszamy. 

2 kwietnia rozpoczynamy czas ćwiczeń rekolekcyjnych. Poprowadzi je ks. dr Bolesław Bieniek.  Rekolekcje wielkopostne to taki szczególny i wyjątkowy czas w roku liturgicznym Kościoła. Jest to czas próby, czas lekcji i nauk, kiedy uczymy się roztropności, mądrości ducha i stajemy się lepsi. Czas rekolekcji jest bardzo znanym aktem pokutnym w Kościele od wieków – aktem duchowych ćwiczeń. Dlatego rekolekcje odprawiają wszyscy: papież, biskupi, kapłani, zakonnicy i zakonnice, małżonkowie, rodzice, dziadkowie, studenci, uczniowie, osoby chore i niepełnosprawne, osoby samotne i rozwiedzione… Kościół naucza i przygarnia wszystkie owieczki rozproszone na całym świecie. Ktoś kiedyś napisał: „Trudniej jest dzień dobrze przeżyć, niż napisać księgę…”. To prawda, nie będzie nam łatwo stać się lepszymi po godzinie lub po kilku godzinach nauk rekolekcyjnych. W ciągu kilku chwil nie da się naprawić całego duchowego rozgardiaszu. To jest praca na całe życie. Ale warto od czegoś zacząć, warto w tych rekolekcyjnych dniach postawić sobie odważne pytania:  Czy ja mam jeszcze wiarę? Czy jestem w stanie uwierzyć jeszcze więcej Bogu i mocniej Mu zaufać? Czy kocham Go ze wszystkich sił, wszelkim myśleniem i całym sercem? Muszę sobie także odpowiedzieć na pytanie: Czy ja się jeszcze modlę? Czy potrafię rozmawiać z Bogiem? 

Święci nie przemijają. Święci żyją świętymi i pragną świętości” - przypomina wiernym biskup tarnowski Andrzej Jeż. To słowa papieża Jana Pawła II wypowiedziane w Starym Sączu, podczas kanonizacji bł. Kingi w 1999 r. To też główne przesłanie Listu Pasterskiego, czytanego w niedzielę, 9 marca w kościołach diecezji tarnowskiej przed zbliżającą się kanonizacją bł. Jana Pawła II.

Baranki z cukru i świece paschalne z logo Caritas mogą być ozdobą świątecznych stołów, ale to przede wszystkim symbol pomocy ludziom chorym. Przez cały Wielki Post będą one do nabycia w parafiach. Tarnowska Caritas przygotowała ponad 45 tys. baranków i 32 tys. pachalików. Ofiara składana przy tej okazji wynosi co najmniej 5 zł. Połowa pieniędzy pozostanie w parafiach, a druga część zasili fundusz, z którego Caritas pomaga chorym z diecezji oraz przebywającym w placówkach w Tarnowie, Dąbrowie Tarnowskiej, Grybowie i Jadownikach Mokrych. W 2013 r. z pozyskanych także w ten sposób funduszy, tarnowska  Caritas 12 razy dofinansowała operacje dzieci i starszych oraz ich leczenie na kwotę ponad 84 tys. zł. 481 razy udzielono pomocy w rehabilitacji i zakupie leków na kwotę prawie 446 tysięcy zł oraz zakupiono sprzęt medyczny (wózki inwalidzkie, aparaty słuchowe, protezy, maty medyczne, rurki tracheotomijne, okulary, remonty łazienek, krzesło łazienkowe z podnośnikiem, pulsoksymetry, poduszki rehabilitacyjne, koncentratory, pionizatory i inne) za kwotę ponad 120 tys. zł.

 

 

Umiłowani w Panu Bracia i Siostry!

Wydarzenia na Ukrainie, których jesteśmy świadkami, są dla nas wezwaniem do modlitewnej solidarności w intencji pokojowego rozwiązania tego dramatycznego konfliktu. Dlatego zwracamy się z prośbą do wszystkich wiernych Kościoła Katolickiego w Polsce, aby najbliższy piątek 28 lutego br., stał się dla nas dniem modlitwy i postu w intencji Ukrainy. Prosimy kapłanów i wszystkich wiernych, aby tę intencję włączyli w swą modlitwę, zwłaszcza w modlitwę powszechną, zanoszoną do Boga w czasie sprawowanych w tym dniu Mszy Świętych. Ufając, że ludzie dobrej woli wciąż znajdują się po obu stronach konfliktu, do Was, Bracia i Siostry, kierujemy apel o gesty solidarności i wsparcie dla narodu ukraińskiego w tym szczególnie trudnym dla niego czasie. Naszą braterską pamięcią obejmujemy wszystkie ofiary bratobójczego konfliktu, a rodzinom poległych wyrażamy słowa serdecznego współczucia i modlitewnej pamięci. 

Zmarła śp. Helena Rachwał – mama ks. mgr Wiesława Rachwała, rektora w Gorzkowie. Msza święta pogrzebowa będzie celebrowana w sobotę, 22 lutego, o godz. 11.00 w kościele parafialnym w Szczurowej. Wyjazd autobusu o 9:40. Niech odpoczywa w pokoju.

W niedzielę 2 lutego w naszej parafii będzie gościł tercet Oriana. Tercet bandurzystek Oriana jest to młody i profesjonalny zespoł, uczestniczkami ktorego są absolwentki wyższych uczelni muzycznych Ukrainy. Julia Rudnicka – ukończyła Akademię Muzyczną w Charkowie (klasa bandury), Natalia Hocyk - Tarnopolski Uniwersytet Pedagogiczny im. W.Hnatiuka (wydział muzyczny), Neonila Iwanońkiw – Akademię Muzyczną we Lwowie (klasa bandury). Kolektyw istnieje już ponad 10 lat i w czasie swej działalności tworczej stał się jednym z lepszych zespołow muzycznych Tarnopola, oraz uzyskał uznanie specjalistow sztuki bandurnej Ukrainy. Zespoł jest znanym gościem za granicą, gdzie niejednokrotnie przedstawiał Ukrainę na koncertach o wysokim poziomie. Wystąpi podczas każdej Mszy Świętej i o godz. 15:00 podczas uroczystego kolędowania. Serdecznie zapraszamy.

 

Mający już ponad stuletnią tradycję Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan stał się cyklicznym świętem ekumenizmu. Co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła, chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach. Hasło tegorocznego tygodnia brzmi "Czyż Chrystus jest podzielony"? Nabożeństwa i spotkania ekumeniczne odbędą się m.in. w Ełku, Lublinie, Szczecinie, Warszawie, Kielcach i Lublinie. Ofiary zbierane podczas nabożeństw Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2014 zostaną przeznaczone na pomoc chrześcijanom w Syrii. Siódmego dnia Tygodnia Modlitw w Polsce będzie obchodzony dzień solidarności z chrześcijanami w Syrii.

Czcigodni Parafianie. Na święta Bożego Narodzenia prosimy przyjąć od Księży z Parafii Św. Jana Crzciciela najlepsze życzenia. Życzymy świąt przepełnionych miłością, troską bliskich nam ludzi i nadzieją na dobre chwile w nowym 2013 roku. Bóg staje się człowiekiem i przez to, uczy nas, że najważniejsza jest miłość. Tworząc w rodzinie wspólnotę przyjaźni i miłości możemy każdego dnia doświadczać mądrości słów św. Matki Teresy z Kalkuty: „zawsze ilekroć pozwolisz, aby Bóg pokochał innych przez ciebie, zawsze wtedy jest Boże Narodzenie”. Takiego Bożego Narodzenia życzymy z całego serca.
 

14 grudnia 2013 r. Ojciec Święty Franciszek mianował dwóch biskupów pomocniczych diecezji tarnowskiej. Ks. Jan Piotrowski i ks. Stanisław Salaterski są kolejno jedenastym i dwunastym biskupem pomocniczym w historii diecezji tarnowskiej. Ojciec Święty mianował Ks. dr. Jana Piotrowskiego, proboszcza parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu, przydzielając mu stolicę tytularną Siniti (Algieria), oraz Ks. dr. Stanisława Salaterskiego, proboszcza parafii katedralnej w Tarnowie, przydzielając mu stolicę tytularną Tigillava (Algieria).

Życiorys Księdza prałata Jana Piotrowskiego. Ksiądz prałat dr Jan Piotrowski, s. Jana i Natalii Giemza, urodził się 5 stycznia 1953 r. w Szczurowej, która jest jednocześnie jego parafią rodzinną. Po ukończeniu szkoły średniej w Radłowie i złożeniu egzaminu dojrzałości wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w bazylice katedralnej w Tarnowie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza 25 maja 1980 r. Po święceniach kapłańskich pracował w parafiach: Przecław i Mielec – Ducha Świętego. W latach 1984-1991 pełnił posługę misyjną w Republice Konga w Afryce. Po powrocie został minowany sekretarzem krajowym Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła a w 1995 sekretarzem krajowym Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Z kolei w roku 1992 podjął studia specjalistyczne w Instytucie Katolickim w Paryżu otrzymując tytuł licencjata z teologii. Doktorat z teologii uzyskał w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, na podstawie rozprawy pt.: „Zakładanie i dojrzewanie Kościoła w Kongijskiej Krainie Grand Niari (druga ewangelizacja 1883-1991)”. W latach 1997-1999 podjął, z krótką przerwą (w czasie której pełnił obowiązki kierownika administracyjnego Katolickiego Ośrodka Studiów Społecznych w Lipnicy Murowanej, a po śmierci proboszcza administratora miejscowej parafii), posługę duszpasterską w jednym z ubogich przedmieść Limy, stolicy Peru. W latach 2000-2010 pełnił z nominacji Kongregacji ds. Ewangelizacji, funkcję Dyrektora Krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Ponadto w dniu 24 marca 2003 r. papież Jan Paweł II mianował ks. Jana członkiem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Dodatkowo w czerwcu 2001 r. Konferencja Episkopatu Polski powołała ks. Jana na Konsultora ds. Misyjnych KEP. Od dnia 22 listopada 2009 r. pełni urząd proboszcza parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączy. Jest dziekanem dekanatu Nowy Sącz-Centrum oraz prepozytem Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu. W wymiarze diecezjalnym jest członkiem Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej oraz Rady Kapłańskiej. W dowód uznania za gorliwą posługę kapłańską Ojciec Święty Jan Paweł II obdarzył ks. Jana w dniu 26 stycznia 2004 r. godnością Kapelanem Jego Świątobliwości. Zainteresowania naukowe: misjologia, historia misji, antropologia kulturowa. Inne zainteresowania: muzyka klasyczna, rower, pływanie. Znajomość języków: angielski, francuski, włoski, hiszpański, munukutuba (Kongo Brazaville)

Życiorys Księdza prałata Stanisława Salaterskiego Ks. prałat dr Stanisław Salaterski, syn Eugeniusza i Marii z domu Rakowska, urodził się 5 listopada 1954 roku w Lipnicy Murowanej. Jego parafią rodzinną jest Tymowa, gdzie ukończył szkołę podstawową. Egzamin dojrzałości złożył w maju 1973 roku w Liceum Ogólnokształcącym w Brzesku, a następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownym w Tarnowie. Święcenia prezbiteratu przyjął z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza, w dniu 31 maja 1981 roku, w katedrze tarnowskiej. W latach 1981–1984 był wikariuszem parafii Muszyna. W latach 1984–1988 odbył specjalistyczne studia z historii Kościoła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które uwieńczył doktoratem, broniąc pracę pt.: „Kolegiata i kapituła św. Małgorzaty PM w Nowym Sączu 1448-1791”. Od lipca 1988 do września 1989 pracował duszpastersko jako wikariusz w parafii katedralnej w Tarnowie, a następnie przez trzy miesiące jako wikariusz w parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu. Początkiem roku 1990 podjął funkcje diecezjalnego duszpasterza młodzieży i diecezjalnego duszpasterza harcerstwa. W latach 1991-1993 był asystentem w katedrze historii nowożytnej ks. prof. Bolesław Kumora w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W roku 1993 powrócił do diecezji i został mianowany diecezjalnym referentem duszpasterstwa młodzieży, koordynatorem duszpasterstwa młodzieży specjalnej troski i członkiem Rady Programowej Diecezjalnego Radia „Dobra Nowina”. W roku 1994 otrzymał nominację na asystenta kościelnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Tarnowskiej. W latach 1994–1997 był wikariuszem biskupim do spraw młodzieży, w latach 1995–2003 sprawował obowiązki asystenta kościelnego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Tarnowie, a w latach 1998–2006 obowiązki diecezjalnego duszpasterza rzemieślników. W 1994 roku został wykładowcą historii Kościoła i adiunktem w Instytucie Teologicznym w Tarnowie. Wykłady na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie prowadził do roku 2009. Od kwietnia 1995 pełni urząd proboszcza parafii katedralnej w Tarnowie, a od roku 1998 jest dziekanem dekanatu Tarnów-Południe i członkiem Zarządu Fundacji im. Arcybiskupa Jerzego Ablewicza. Ponadto jest członkiem Kolegium Konsultorów i Rady Kapłańskiej. Od roku 2013 jest też kapelanem Towarzystwa Strzeleckiego Bractwa Kurkowego w Tarnowie. W roku 2008 Ojciec Święty Benedykt XVI obdarzył ks. Stanisława godnością Kapelana Jego Świątobliwości. Wcześniej bo w roku 1995 został mianowany przez biskupa tarnowskiego Józefa Życińskiego Kanonikiem Gremialnym Kapituły Katedralnej w Tarnowie. Od 2013 r. jest Dziekanem tejże Kapituły. Zainteresowania naukowe: historia kościoła. Inne zainteresowanie: duszpasterstwo przede wszystkim, turystyka górska. Znajomość języków: niemiecki, rosyjski

24 listopada w Uroczystość Chrystusa Króla zakończy się w Kościele Rok Wiary. Diecezjalne uroczystości pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Andrzeja Jeża odbędą się w tarnowskiej katedrze podczas Mszy św. o godzinie 10.30 i nieszporów o godzinie 17.30. (transmisja w Radiu RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz). Także parafie organizują nabożeństwa i spotkania ewangelizacyjne z okazji zakończenia Roku Wiary. Najważniejszym wydarzeniem Roku Wiary w diecezji tarnowskiej była inauguracja peregrynacji obrazu „Jezu Ufam Tobie” oraz relikwii św. siostry Faustyny i bł. Jana Pawła II. Z tej okazji specjalne przesłanie do diecezji skierował papież Franciszek. Obraz odwiedza kolejne parafie diecezji tarnowskiej i tak będzie do 2015 r. „To wydarzenie jest imponujące w tym zewnętrznym przejawie wiary ale ujawnia też indywidualne duchowe, głębokie przeżycia wiernych i myślę, że owocuje pogłębieniem relacji modlitewnej z Bogiem, odkryciem nabożeństw do Bożego Miłosierdzia, otwiera nas na relacje społeczne poprzez dar z siebie dla innych”- mówi biskup tarnowski Andrzej Jeż. W niedzielę, 24 listopada w kościołach uroczyście będzie śpiewane Credo, wierni będą się modlić przed Najświętszym Sakramentem. Uczestnicy niedzielnych nieszporów i Mszy św. na zakończenie Roku Wiary mają okazję uzyskać odpust zupełny. Rok Wiary ogłosił w Liście Apostolskim Porta fidei papież Benedykt XVI z okazji 50. rocznicy otwarcia Soboru Watykańskiego II i 20. rocznicy ogłoszenia Katechizmu Kościoła Katolickiego.

W niedzielę, 17 listopada przed kościołami diecezji tarnowskiej zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek dla mieszkańców Filipin, którzy ucierpieli podczas tajfunu. Tak będzie także w całej Polsce. Niedziela, 17 listopada to dzień ogólnopolskiej modlitwy i duchowej jedności z cierpiącymi mieszkańcami Filipin. Zachęca do tego abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście przesłanym do biskupów diecezjalnych. Skutki tragedii są ogromne, prawie 10 milionów mieszkańców wymaga natychmiastowej pomocy, a wielu z nich elementarnych środków, niezbędnych do przeżycia.  Kościół tarnowski odpowiada na ten apel. „Chcemy się łączyć z ofiarami tego zdarzenia klimatycznego, ponieważ w naszej diecezji jest obecnie peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego. Tym bardziej chcemy się wpisać w to dzieło miłosierdzia, wsparcia ludzi, także chrześcijan poszkodowanych przez tajfun na Filipinach” – mówi biskup tarnowski Andrzej Jeż. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na konto Caritas Polska. Organizacja już przekazała doraźną pomoc w wysokości 50 tys. euro na pomoc Filipinom. Osoby, które chcą pomóc ofiarom tajfunu mogą także wpłacać pieniądze na konto Caritas Diecezji Tarnowskiej z dopiskiem Filipiny.

PKO BP I O/Tarnów  71 1020 4955 0000 7302 0097 4683. Aby pomóc tamtejszym mieszkańcom można również wysłać SMS charytatywny z hasłem: POMAGAM, wysłany na numer 72052.

Sprawiedliwość dla Nigerii – to hasło akcji w ramach V Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, organizowanej przez Polską Sekcję Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKwP), która odbędzie się 10 listopada br. Jak co roku będzie możliwość wysyłania SMS`ów o treści: „Ratuje” pod numer 72405 koszt 2 zł +VAT. SMS-y będzie można wysyłać w okresie 10 listopada do 31 grudnia 2013 r. Poprzez akcję SMS`ową stowarzyszenie chce pokryć koszty remontu żeńskiej szkoły w Bomadi, do której uczęszcza blisko 1000 uczennic, zyskując możliwość zdobycia wykształcenia na wysokim poziomie. Z powodu braku konserwacji infrastruktura jest w bardzo złym stanie. Sale szkolne, blok administracyjny, biblioteka, stołówka i kuchnia, pomieszczenia pracowników i pokoje są zniszczone i nie nadają się do celów edukacyjnych. Bez kapitalnego remontu szkoła zostanie zamknięta, a 1000 uczennic pozbawione możliwości zdobywania wiedzy.

 

Dziś już po raz piąty obchodzimy w Polsce Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku naszą modlitwą i materialnym darem wspierać będziemy do chrześcijan w Nigerii.

Według ostatnich danych Watykanu liczba chrześcijan, którzy giną za wiarę wynosi obecnie ok. 105 tysięcy, 200 mln jest brutalnie prześladowanych. W ponad 75 krajach świata łamie się prawo do wolności religijnej, a 350 milionów chrześcijan jest poddawanych różnym formom dyskryminacji.

 

 

 

-„Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym daje możliwość nam – którzy z własnej historii pamiętamy, co to zniewolenie, cenzura, usuwanie krzyża z miejsc publicznych, oddawanie życia za wiarę (…) – odpowiedzieć na wołanie dzisiaj prześladowanych i mordowanych naszych sióstr i braci w wierze” – powiedział na konferencji prasowej ks. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

 

13 października 2013 r. odbyły się główne uroczystości jubileuszowe 150 lat Kościoła Parafialnego. Mszy św. o godz. 11:00 przewodniczył ks. bp Ordynariusz Andrzej Jeż. Mszę św. celebrowali również wszyscy kapłani pochodzący z naszej parafii. Po Komunii św. ks. biskup zawierzył świat Matce Bożej Fatimskiej, następnie miałą miejsce procesja eucharystyczna wokół kościoła, zakończona uroczystym Te Deum i błogosławieństwem. Zdjęcia z tej uroczystości w Galerii.

Długoletni wikariusz naszej parafii Ks. Wiesław Rachwał został decyzją Ks. Biskupa Ordynariusza Andrzeja Jeża mianowany rektorem Kościoła w Gorzkowie. Dziękujemy mu za wieloletnią posługę w naszej parafii i życzymy wielu sił i łask Ducha Świętego w prowadzeniu kościoła i wspólnoty w Gorzkowie.

W niedzielę o 20.30 ostatni Apel Jubileuszowy z udziałem ks. Macieja. Zapraszamy

W dniu 10 września 2013 roku zmarł Ks. Franciszek Gąsiorek – emerytowany proboszcz parafii Strzelce Wielkie. Msza święta żałobna w Domu Księży Emerytów przy ul. Pszennej 7 w Tarnowie w piątek (13 września) o godz. 10.00. Msza święta pogrzebowa w kościele parafialnym w Strzelcach Wielkich w piątek (13 września) o godz. 14.00. Nabożeństwo na cmentarzu w Mikluszowicach w piątek (13 września) o godz. 15.30, po którym o godz. 16.00 ciało Zmarłego zostanie złożone do grobu.

Ks. Franciszek Gąsiorek urodził się 14 października 1929 roku w Gawłówku (miejscowości należącej do parafii Mikluszowice). Egzamin dojrzałości złożył w Bochni. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno – teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali w dniu 29 czerwca 1955 roku. Jako wikariusz pracował w parafiach: Tymbark i Tarnów - Katedra. W latach 1969 – 1997 pełnił urząd proboszcza parafii Strzelce Wielkie. W 1979 roku, przez krótki czas był też wicedziekanem dekanatu Uście Solne. Po przejściu na emeryturę pozostał w parafii Strzelce Wielkie w charakterze rezydenta. Od 2006 roku mieszkał w Domu Księży Emerytów przy ul. Pszennej w Tarnowie.

Ojciec Święty Franciszek podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański ogłosił dzień 7 września br. (sobota) Dniem Modlitwy i Postu w intencji pokoju w Syrii. Biskup tarnowski Andrzej Jeż zachęca wszystkich wiernych do odpowiedzi na papieski apel. W tym dniu Ojciec Święty będzie przewodniczył czuwaniu modlitewnemu na Placu św. Piotra w godz. 19.00-24.00. Pragnieniem Papieża jest, aby wszystkie Kościoły partykularne, wraz ze swoimi pasterzami, włączyły się w modlitwę o pokój w taki sposób, jaki uznają za najbardziej właściwy. Biskup tarnowski Andrzej Jeż zachęca wszystkich wiernych do podjęcia osobistej modlitwy oraz postu w intencji pokoju.

W najbliższą niedzielę 1 września w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Mikluszowicach odbędzie się Koncert Kameralny. Start o godz. 17.00. Wystąpią: Aleksandra Skoczek-Zapała (flet) Bogdan Tomala (trąbka)Arkadiusz Cabak (trąbka) Wojciech Zwierniak (saksofon sopranowy i altowy) Krzysztof Klimkowski (organy)

W programie utwory m.in.: J. S. Bacha, F. Manfrediniego, G. Cacciniego, F. Schuberta, B. Fitzgeralda, G. Verdiego, H. Purcella, P. Manza.

“Być solą ziemi” to hasło tegorocznej XXXI Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej do Częstochowy. Pielgrzymka wyruszy z Tarnowa 17 sierpnia, by po dziewięciu dniach pokłonić się przed cudownym Obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze. Spotkanie organizacyjne grupy Św. Józefa w niedzielę 11 sierpnia po Mszy Św. o godz. 16:00  w kościele. Wszystkich uczestników serdecznie zapraszamy.

Zbliża się sierpień – miesiąc abstynencji i trzeźwości „Kościół prosi wszystkich Polaków o świadectwo abstynencji z motywów religijno - moralnych, wychowawczych i patriotycznych. Abstynencję możemy ofiarować Bogu jako wynagrodzenie za grzech pijaństwa. Jest ona także znakiem troski o zbawienie tych, którzy nadużywają alkoholu lub są zagrożeni uzależnieniem. Możemy ją ofiarować drugiemu człowiekowi w trosce o jego godność. To niezawodny lek na uzależnienie oraz bezcenne wsparcie trzeźwiejących. To wartościowy przykład wychowawczy dla najmłodszych oraz umocnienie tych, którzy zachowują umiar. Abstynencję możemy także ofiarować naszej Ojczyźnie”.

FESTYN PARAFIALNY W MIKLUSZOWICACH

(23.06 – boisko sportowe przy Zespole Szkół)

 

15.oo – Uroczyste rozpoczęcie i koncert kapeli góralskiej z Kamienicy

15.2o – Występy przedszkolaków i dzieci szkolnych

16.oo – Koncert zorganizowany przez Szkołę Muzyczną w Mikluszowicach

16.2o – Zespół tańca szkockiego „Celtica SCD”

17.oo – Koncert ewangelizacyjny kleryckiego zespołu wokalno-instrumentalnego

„Bethesda” z Tarnowa

18.oo – Program artystyczny w wykonaniu młodzieży gimnazjalnej

18.3o – Występ Młodzieżowej Grupy Apostolskiej

19.oo – Koncert Orkiestry Młodzieżowej z Baczkowa

19.3o – Udział w Nabożeństwie Czerwcowym przy pomniku bł. Jana Pawła II

20.oo – Koncert Zespołu Maleo Reggae Rockers

 

 

Imprezy towarzyszące:

W godz. 11.oo – 15.oo akcja krwiodawstwa. Ogłoszenie wyników konkursu o bł. Janie Pawle II, malowanie twarzy, loteria fantowa z cennymi nagrodami (m.in. rowery, sprzęt AGD, kosiarka, sprzęt sportowy itp.), malowanie poszczególnych wiosek, kosztowanie „swojskiego jadła” (pierogi, kluski śląskie, bigos, kiełbasa i kaszanka z rożna, potrawy z grilla, pajda chleba ze smalcem, ciasto, lody, cukrowa wata, napoje itp.), mecz piłkarski, zjeżdżalnia i plac zabaw dla najmłodszych, przejazd bryczką na Górę św. Jana, zawody motocyklowe i możliwość przejażdżki na „Harleyu-Davidsonie”, turniej rycerski, malowanie na asfalcie i wiele innych atrakcji.

 

JUBILEUSZOWY ODPUST PARAFIALNY KU CZCI ŚW. JANA CHRZCICIELA (23.06)

 

7.oo – Prymaria z kazaniem odpustowym

8.30 – Msza św. w kaplicy pw. Podwyższenia Krzyża św. w Bogucicach

9.oo – Wotywa z kazaniem odpustowym

11.oo – Uroczysta Suma odpustowa, którą odprawi i kazanie wygłosi

ks. dr Józef Kloch, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Dokona również poświęcenia tablicy upamiętniającej

Proboszczów Parafii Mikluszowice.

16.oo – Msza św. z kazaniem odpustowym

TRIDUUM PRZED ODPUSTEM KU CZCI PATRONA PARAFII I KOŚCIOŁA (20.06 – 22.06)

(Nauki wygłosi ks. prałat Kazimierz Pach)

 

20.06 (czwartek),

8.oo – Msza św. z nauką dla wszystkich

18.oo – Msza św. z nauką dla wszystkich (zapraszamy również

dzieci i młodzież)

 

21.06. (piątek)

8.oo – Msza św. z nauką dla wszystkich

17.30 – Koronka do Bożego Miłosierdzia

18.oo – Msza św. z nauką dla wszystkich (zapraszamy również

dzieci i młodzież)

21.oo – Apel jasnogórski

 

22.06. (sobota)

8.oo – Msza św. z nauką dla wszystkich (przygotowanie

do Sakramentu Pokuty)

9.oo – 10.30 Spowiedź św.

10.30 – 11.oo Przerwa

11.oo – 12.oo Spowiedź św.

18.oo – Msza św. na cmentarzu

 

W sobotę 25 maja 2013 w olsztyńskiej katedrze św. Jakuba o godz. 9:00 czternastu diakonów przyjęło święcenia prezbiteratu (kapłańskie). Wśród nich był nasz rodak pochodzący z Baczkowa Ks. Kamil Skoczek.  Sześć lat nauki w seminarium – trud formacji duchowej i intelektualnej, studia teologiczne i praca nad sobą, radość, zmęczenie, wątpliwości, modlitwa i zdanie się na Boga, który pociągnął ich za sobą - tak w wielkim skrócie można opisać przygotowania do święceń kapłańskich. Mszę świętą prymicyjną odprawi w naszym kościele parafialnym 2 czerwca w niedzielę o godz. 11:00.

10 maja 2013 r.  o godz. 15:30 w naszym kościele parafialnym został udzielony sakrament bierzmowania. Udzielił go ks. abp. Henryk Nowacki nuncjusz apostolski w Szwecji i Islandii.   1 czerwca 1983 r. rozpoczął oficjalnie służbę w dyplomacji Stolicy Apostolskiej, pracując w placówkach papieskich w Paragwaju i Angoli, a następnie w Sekcji Spraw Ogólnych w Sekretariacie Stanu. W owym czasie wielokrotnie towarzyszył Janowi Pawłowi II w jego podróżach po całym świecie, w tym także w jego trzech pielgrzymkach do Polski w latach 1991, 1997 i 1999.

8 lutego 2001 r. Ojciec Święty mianował go nuncjuszem apostolskim w Słowacji, wynosząc zarazem do godności arcybiskupa tytularnego Blery, po czym 19 marca tegoż roku osobiście udzielił mu sakry biskupiej (wraz z 9 innymi hierarchami). Natomiast 28 listopada 2007 r. Benedykt XVI mianował go swym przedstawicielem w Nikaragui. Abp H.J. Nowacki zna języki włoski, niemiecki, francuski, rosyjski, hiszpański i portugalski.

28 kwietnia w niedzielę o godz. 19:00 w parafii św. Jana Chrzciciela w Mikluszowicach zostanie ponownie wystawione plenerowe Misterium Męki Pańskiej pt. "Crux porta fidei".  Pierwsza premiera odbyła się 24 marca 2013 r. w trudnych warunkach pogodowych, dlatego na prośbę wielu ludzi podjęliśmy decyzję o powtórce. Scenariusz nawiązuje do trwającego w Kościele Roku Wiary oraz do 150 rocznicy naszego Kościoła Parafialnego. Widowisko rozpocznie się w Kościele.

         W Misterium zobaczymy m.in. scenę wskrzeszenia Łazarza, Ostatniej Wieczerzy, modlitwy i pojmania Jezusa w Ogrodzie Oliwnym, procesu u Piłata, Drogi Krzyżowej. Kulminacyjnym punktem Misterium będzie scena ukrzyżowania, która dokona się na Górze św. Jana - historycznym i ważnym miejscu dla naszej parafii. Zobaczymy również sceny męczeństwa szczególnych świadków wiary: św. Jana Chrzciciela - patrona naszej parafii, bł. Karoliny Kózkówny, pochodzącej z niedalekiej Wał Rudy, jednego z kapłanów męczenników meksykańskich, którzy zginęli w 1927 r. podczas cristiady, krwawego prześladowania katolików w Meksyku, bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

         Nie zabraknie również epizodów z życia patronów naszej parafii: św. Jana Chrzciciela i św. Jana Apostoła. Wstęp wolny. Zapraszamy

W najbliższy czwartek na godz. 19:30 Grupa Apostolska zaprasza młodzież naszej parafii na specjalne nabożeństwo pt. Spotkanie z Jezusem i samym sobą. Być może przez to spotkanie odnajdziesz drogę życia i Duch Święty doda Ci sił, abyś pozytywnie zmierzył się z egzaminem dojrzałości. Ponadto każdy uczestnik spotkania z Jezusem, otrzyma prezent. Jest to specjalna opaska WWJD (What Would Jesus Do ?) To absolutny HIT, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Opaski te noszą znani koszykarze NBA oraz gwiazdy filmów i estrady, osoby wierzące oraz poszukujące wiary. Zapraszamy każdego chętnego. Nie bój się, przyjdź, a otrzymasz nie tylko wskazówkę duchową ,ale i materialną.  Zapraszamy szczególnie tegorocznych maturzystów.

 

W Republice Środkowoafrykańskiej jest ciągle trudna sytuacja ponieważ samozwańczy prezydent, który dokonał zamachu stanu, nie został uznany przez państwa afrykańskie. Jak mówi ks. Stanisław Wojdak, który w RCA pracował osiem lat i jest w stałym kontakcie z tarnowskimi misjonarzami, rebelianci nie dotarli do miejscowości, w których pracują nasi misjonarze. - To jednak nie oznacza, że realne zagrożenie nie istnieje. Podczas każdej rozmowy telefonicznej czy mailowej proszą o pamięć, wsparcie i modlitwę - dodaje. O tragedii jaka rozgrywa się w tym kraju mówił 27 marca br. papież Franciszek i zaapelował o położenie natychmiast kresu przemocy i rabunkom oraz jak najszybszego politycznego rozwiązania kryzysu. Elżbieta Wryk, misjonarka świecka, dyrektor szpitala w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej prosi o modlitwę o pokój w RCA.

O trudnej sytuacji w Republice Środkowoafrykańskiej pisze na swoim blogu Gabriela Durczyk, pielęgniarka w szpitalu dla Pigmejów w Bagandou. Adres blogu:  http://przezywam.blogspot.com

Grupę Apostolską  w naszej parafii tworzą osoby młode, których łączy chęć bycia razem, we wspólnocie. Spotykamy się w każdy piątek po Mszy św. wieczornej. Na grupie wspólnie oglądamy filmy, prowadzimy dyskusje o problemach, jakie niesie ze sobą wiek młodzieńczy, rozmawiamy na tematy luźne, ale i na te związane z naszą wiarą i Słowem Bożym. Wspólnie się modlimy i śpiewamy. Ponadto od czasu do czasu organizujemy nabożeństwa dla młodzieży. Wszystkich, którzy czują się młodo i którzy chcieliby ubogacić naszą wspólnotę swoją osobą zapraszamy na nasze cotygodniowe spotkania. Znajdź nas i dołącz do nas na facebooku: https://www.facebook.com/#!/groups/grupapostolska/

Uczcijmy pamięć ofiar Katynia i Smoleńska. 13 kwietnia 2013 roku, w sobotę o godz. 17:00 będzie miała miejsce Msza Święta, którą odprawi i kazanie wygłosi ks. pułkownik dr Tadeusz Bieniek. Następnie zostanie odsłonięty przy kościele kamień pamięci ofiar Katynia i Smoleńska. W uroczystościach udział wezmą: p. Krystyna Kwiatkowska – wdowa po generale Bronisławie Kwiatkowskim dowódcy operacyjnym Sił Zbrojnych RP i p. Zuzanna Kurtyka – wdowa po profesorze Januszu Kurtyce, prezesie IPN. Obaj zginęli w katastrofie smoleńskiej.  Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w tej uroczystości.

W najbliższy piątek 12 kwietnia  zapraszamy na kolejne nabożeństwo Grupy Modlitwy Ojca Pio.O 18.oo Koronka do Bożego Miłosierdzia, modlitwa wstawiennicza, Msza Święta z kazaniem i adoracja Najświętszego Sakramentu. Zapraszamy na to nabożeństwo. Podziękowania i prośby można składać do skrzynki za ławkami.

 

Jak co roku w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego rusza kolejna edycja Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Polega ona na codziennej modlitwie w intencji poczętego dziecka zagrożonego aborcją. Przez 9 miesięcy osoba podejmująca Duchową Adopcję modli się odmawiając jeden dziesiątek różańca oraz krótką przypisana do adopcji modlitwę. Ostatnim dniem Duchowej Adopcji jest 25 grudnia.  Formularze z odpowiednią modlitwą możemy pobrać z naszego kościoła parafialnego. Przyjęcie do Duchowej Adopcji będzie miało miejsce w poniedziałek 8 kwietnia na Mszy Świętej o godz. 18:00. Zachęcamy do włączenia się w to niezwykłe dzieło ratowania niewinnych i bezbronnych istot przed zbrodnią aborcji.

Święto Miłosierdzia Bożego, ma najwyższą rangę wśród wszystkich postaci nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, które zostały objawione s. Faustynie. Po raz pierwszy o ustanowieniu tego święta mówił Pan Jezus w Płocku w 1931 roku, gdy przekazywał swą wolę, co do powstania obrazu: Ja pragnę, aby było Miłosierdzia święto. Chcę, aby ten obraz który wymalujesz pędzlem, był uroczyście poświęcony w pierwszą niedzielę po Wielkanocy; ta niedziela ma być świętem Miłosierdzia (Dz.49). Wybór pierwszej niedzieli po Wielkanocy na święto Miłosierdzia ma swój głęboki sens teologiczny, który wskazuje na ścisły związek, jaki istnieje pomiędzy wielkanocną tajemnicą Odkupienia a tajemnicą miłosierdzia Bożego. Ten związek podkreśla jeszcze nowenna  z koronki do Miłosierdzia Bożego , poprzedzająca to święto, która rozpoczyna się w Wielki Piątek. Święto jest nie tylko dniem szczególnego uwielbienia Boga w tajemnicy miłosierdzia, ale także czasem łaski dla wszystkich ludzi. Pragnę - powiedział Pan Jezus - aby święto Miłosierdzia było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników (Dz.699). Dusze giną mimo mojej gorzkiej męki. Daję im ostatnią deskę ratunku, to Jest święto Miłosierdzia mojego. Jeżeli nie uwielbią miłosierdzia mojego, zginą na wieki (Dz.965). Wielkość tego święta mierzy się miarą niezwykłych obietnic, jakie Pan Jezus z tym świętem związał. Kto w dniu tym przystąpi do Źródła Życia - powiedział Chrystus - ten dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar (Dz.300). W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia mojego; (. . .) niech się nie lęka zbliżyć do mnie żadna dusza, chociażby grzechy jej były jako szkarłat (Dz.699). Aby skorzystać z tych wielkich darów, trzeba wypełnić warunki nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego (ufność w dobroć Boga i czynna miłość bliźniego) oraz być w stanie łaski uświęcającej (po spowiedzi świętej) i godnie przyjąć Komunię świętą. Nie znajdzie żadna dusza usprawiedliwienia - wyjaśnił Jezus - dopóki nie zwróci się z ufnością do miłosierdzia mojego, i dlatego pierwsza niedziela po Wielkanocy ma być świętem Miłosierdzia, a kapłani mają w dniu tym mówić duszom o tym wielkim i niezgłębionym miłosierdziu moim (Dz.570).  

Wyjazd na Koronkę i Mszę Świętą z naszej parafii do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach w niedzielę o 13:00. Są jeszcze wolne miejsca.

"Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego jaśnieje jako szczyt całego roku liturgicznego. Triduum Paschalne rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej, osiąga swój szczyt w Wigilii Paschalnej i kończy się nieszporami Zmartwychwstania Pańskiego" - czytamy w kalendarzu liturgicznym. Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota stanowią trzy etapy jednego wydarzenia zbawczego, którym jest Pascha, czyli przejście Jezusa Chrystusa przez mękę i śmierć do nowego życia w zmartwychwstaniu. To Misterium Paschalne Chrystusa jest źródłem życia nadprzyrodzonego dla tych, którzy przez wiarę i chrzest zostali w Nim zanurzeni.

Wielki Czwartek

 W wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej rozpoczynającej Triduum Paschalne podczas śpiewu hymnu Chwała na wysokości Bogu grają organy i dzwonią wszystkie dzwony. Potem milkną aż do śpiewu tego hymnu w czasie Mszy Wigilii Paschalnej (używa się kołatek). Teksty biblijne uwydatniają fakt paschy w znaku uczty jako drogi miłości "aż do końca". Z Liturgią Wieczerzy Pańskiej łączy się wzruszający i wymowny obrzęd umycia nóg dwunastu mężczyznom ("Mandatum") Obrzęd ten jest przypomnieniem umycia nóg Apostołom przez Chrystusa w czasie Ostatniej Wieczerzy. Po modlitwie po Komunii św. kapłan przenosi Najświętszy Sakrament do tabernakulum w odpowiednio przygotowanej kaplicy, zwanej często " ciemnicą". Jest to starożytny zwyczaj, sięgający czasów, kiedy nie było jeszcze w kościołach tabernakulów i Najświętszy Sakrament przechowywano w zakrystii lub w innym godnym miejscu. Kościół zaleca, by tu wierni adorowali Chrystusa Eucharystycznego do północy. Adoracja ma być wyrazem wdzięczności za niewypowiedziany dar miłości Chrystusa do człowieka.

 

Wielki Piątek Męki Pańskiej

 Wielki Piątek jest dniem męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie ma Mszy św. Jest tylko Komunia św. z Hostii konsekrowanych poprzedniego dnia. W Wielki Piątek (jedyny raz w roku) klęka się przed Krzyżem jak przed Najświętszym Sakramentem. Ołtarze w tym dniu są obnażone i puste tabernakulum jest otwarte. Nabożeństwo wielkopiątkowe rozpoczyna się liturgią słowa, w której naczelne miejsce zajmuje opis Męki Pańskiej wg św. Jana. Po homilii następuje uroczysta "modlitwa powszechna". W modlitwie tej wspomina się w dwunastu różnych intencjach wszystkich, których obmyła zbawcza Krew Chrystusa przelana na krzyżu. Punktem szczytowym liturgii w tym dniu jest adoracja Krzyża. Pieśni towarzyszące adoracji Krzyża w przepiękny sposób sławią jego tajemnicę. Po zakończeniu liturgii wielkopiątkowej w procesji zanosi się eucharystyczne Ciało Chrystusa w monstrancji przykrytej białym przezroczystym welonem do tzw. Bożego Grobu. Wierni licznie gromadzą się w swoich kościołach przy Bożym Grobie - tu rozmyślają o Męce Pańskiej, śpiewają pieśni pasyjne. W ten sposób adorują eucharystyczne Ciało swojego Zbawiciela.

Wigilia Paschalna

 Wielka Sobota aż do Wigilii Paschalnej jest w dalszym ciągu dniem smutku po złożeniu Chrystusa Pana w grobie. Jest też dniem nawiedzania Grobów Pańskich i adoracji Najświętszego Sakramentu. Przed południem tego dnia błogosławi się pokarmy na wielkanocny stół. Wierni przynoszą do kościoła tzw. "święcone". Cała dynamika nocy paschalnej koncentruje się wokół nowego życia, przyniesionego nam przez Chrystusa. Dlatego liturgia Wigilii Paschalnej pełna jest wymownych symboli, którymi są: światło, słowo, woda i uczta. Przed bramą świątyni kapłan poświęca ogień - symbol światłości wiekuistej. Potem od tego ognia zapala paschał - świecę nocy paschalnej, symbol Chrystusa zmartwychwstałego, mówiąc: "Niech światło Chrystusa chwalebnie zmartwychwstałego rozproszy ciemności naszych serc i umysłów". Następnie w procesji wnosi paschał do pogrążonej w ciemnościach świątyni. W czasie procesji trzykrotnie śpiewa: "Światło Chrystusa", na co wierni odpowiadają: "Bogu niech będą dzięki" i stopniowo zapalają od paschału swoje świece. Tak powoli rozchodzi się wśród obecnych "Światło Chrystusa", napełniając świątynię swoim blaskiem. Śpiewany potem najpiękniejszy hymn Exsultet (Weselcie się...) wzywa do radości niebo i ziemię, bo Chrystus zmartwychwstał, " krwią serdeczną zmazał dłużny zapis starodawnej winy", wyprowadził nas z niewoli grzechu i prowadzi do krainy życia w zmartwychwstaniu. Po uroczystym rozpoczęciu czuwania na cześć Pana wierni słuchają słowa Bożego (stworzenie świata, ofiara Abrahama, przejście Izraela przez Morze Czerwone, trwałość przymierza, nowe i wieczne przymierze, mądrością jest księga przykazań Boga, "Pokropię was wodą czystą") i odpowiadają na nie śpiewem psalmów i pieśni, a kapłan podsumowuje modlitwą. Po ostatnim czytaniu ze Starego Testamentu zapala się świece ołtarzowe i przy dźwiękach organów oraz biciu w dzwony śpiewa się hymn "Chwała na wysokości Bogu". Następuje odczytanie epistoły (Rz 6,3-11 na temat nowego życia) a po uroczystym Alleluja Ewangelii o zmartwychwstaniu Pańskim. Następnie kapłan poświęca wodę. Woda podtrzymuje życie, jest symbolem życia nadprzyrodzonego. Znaczenie wody najlepiej wyjaśnia modlitwa odmawiana w czasie jej poświęcenia: " Prosimy Cię, Panie, niech przez Syna Twojego zstąpi na tę wodę moc Ducha Świętego, aby wszyscy przez chrzest pogrzebani razem z Chrystusem w śmierci, z Nim też powstali do nowego życia". Dlatego chrzest i odnowienie obietnic chrzcielnych zajmują tak ważne miejsce w liturgii Wigilii Paschalnej. Chrzest jest tym sakramentem, który wszczepia nas i zanurza w paschalne misterium Chrystusa. Liturgia światła, słowa i chrztu są wprowadzeniem do radosnego spotkania ze Zmartwychwstałym Chrystusem w Eucharystii. To w Eucharystii obdarza On swoich wiernych nowym życiem. Dar ten otrzymują wszyscy, którzy tej Nocy przyjmą Ciało i Krew Baranka Bożego, który zgładził grzech świata.

Procesja rezurekcyjna jest kroczeniem za Chrystusem Zmartwychwstałym jako wyznanie wiary w Jego zwycięstwo nad śmiercią i szatanem. Jest również dziękczynieniem za otwarcie wierzącym bramy do Królestwa Bożego. Na początku procesji okrążającej kościół trzy razy niesie się krzyż ozdobiony czerwoną stułą oraz figurę Zmartwychwstałego. Cała niedziela zmartwychwstania jest dziękczynieniem za nowe życie, którego źródłem jest zmartwychwstanie Chrystusa oraz uwielbieniem Go za zapewnienie wierzącym zmartwychwstania do nowego życia w pokoju, sprawiedliwości i chwale bez końca.

Już po raz piąty w Niedzielę Palmową 24 marca spotkamy się na Misterium Meki Pańskiej w Mikluszowicach - widowisku plenerowym, przyciągającym z roku na rok coraz większą liczbę ludzi, pragnących przeżyć i poznać najważniejsze Tajemnice Wiary. Tytułem tegorocznego misterium są łacińskie słowa "Crux porta fidei" - krzyż bramą wiary. Scenariusz nawiązuje do trwającego w Kościele Roku Wiary oraz do 150 rocznicy naszego Kościoła Parafialnego. W Misterium zobaczymy m.in. scenę wskrzeszenia Łazarza, Ostatniej Wieczerzy, modlitwy i pojmania Jezusa w Ogrodzie Oliwnym, procesu u Piłata, Drogi Krzyżowej. Kulminacyjnym punktem Misterium będzie scena ukrzyżowania, która dokona się na Górze św. Jana - historycznym i ważnym miejscu dla naszej parafii. Zobaczymy również sceny męczeństwa szczególnych świadków wiary: św. Jana Chrzciciela - patrona naszej parafii, bł. Karoliny Kózkówny, pochodzącej z niedalekiej Wał Rudy, jednego z kapłanów męczenników meksykańskich, którzy zginęli w 1927 r. podczas cristiady, krwawego prześladowania katolików w Meksyku, bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Nie zabraknie również epizodów z życia patronów naszej parafii: św. Jana Chrzciciela i św. Jana Apostoła. W roli tego drugiego zagra obecny Ks. proboszcz Józef Piech. Ale to nie koniec niespodzianek. Chcesz zobaczyć więcej to przyjdź lub przyjedź indywidualnie lub w grupach zorganizowanych.  Kościół parafialny - Mikluszowice 24 marca 2012 r. godz. 18:00. Wstęp wolny. 

Msza inaugurująca pontyfikat Papieża Franciszka odbędzie się 19 marca - ogłosił rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi SJ. Jutro rano Franciszek I uda się do sanktuarium maryjnego na terenie Rzymu, a po południu odprawi z kardynałami Mszę w Kaplicy Sykstyńskiej, zaś następnego dnia przyjmie ich na specjalnej audiencji.  W sobotę 16 marca Papież spotka się natomiast z dziennikarzami. Jak poinformował ks. Lombardi, w niedzielę Ojciec Święty odmówi z wiernymi Anioł Pański. W środę 20 marca nie będzie audiencji ogólnej, ale Papież spotka się tego dnia z ekumenicznymi delegatami przybyłymi na inaugurację jego pontyfikatu. Zaraz po swym wyborze Franciszek zadzwonił do emerytowanego Papieża Benedykta XVI, przebywającego w Castel Gandolfo. Spotkają się prawdopodobnie w tych dniach - dodał ks. Lombardi. Rzecznik Watykanu przyznał, że sam jest zaskoczony wyborem Jorge Mario Bergoglio z Argentyny na Papieża. Podkreślił, że imię Franciszek wyraża „prostotę i ewangeliczne świadectwo”. Jak powiedział dziennikarzom metropolita Nowego Jorku kardynał Timothy Dolan, kardynałowie od nowego papieża usłyszeli zaraz po konklawe, że imię wybrał na cześć świętego Franciszka z Asyżu.

Kardynał Jorge Mario Bergoglio z Argentyny został następcą świętego Piotra. Przyjął imię Franciszek. O godz. 19.06 nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się biały dym na znak, że kardynałowie uczestniczący w konklawe dokonali ważnego wyboru, a ich wybór został przyjęty. Niemal natychmiast na papieskim koncie na Twitterze "@pontifex" pojawił się wpis "HABEMUS PAPAM FRANCISCUM".  Kto został nowym Papieżem i jakie przyjął imię, dowiedzieliśmy się po kilkadziesięciu minutach. Oznajmił to światu z balkonu Bazyliki Watykańskiej kardynał protodiakon Jean-Louis Tauran.  Nowo wybrany papież Franciszek - pierwszy w dziejach Kościoła papież z Ameryki Południowej pokazał się światu na balkonie Bazyliki Świętego Piotra niedługo później.  Ten wybór kardynałów skomentował rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi, który przyznał, że jest zaskoczony wyborem Jorge Maria Bergoglia z Argentyny na papieża. Podkreślił, że imię Franciszek wyraża "prostotę i ewangeliczne świadectwo". Swoje zaskoczenie ks. Lombardi podkreślił podczas briefingu. - Nie wiem, co powiedzieć, jestem w całkowitym szoku, uczestniczę w tym momencie radości Kościoła, ale muszę najpierw odnaleźć się w tej nowej sytuacji - przyznał watykański rzecznik. - To niespodzianka, która wyraża odwagę kardynałów. Dodał, że "po raz pierwszy mamy papieża, pochodzącego z innego kontynentu". - Bracia i siostry, dobry wieczór - tymi słowami przywitał się z wiernymi nowy papież. - Zdaje się, że kardynałowie znaleźli papieża na końcu świata – mówił Ojciec święty. Nowy papież modlił się z tłumami w intencji papieża – emeryta Benedykta XVI. Poprosił, aby modlić się także za niego.

Grupa Apostolska działająca w parafii Mikluszowice zaprasza na Młodzieżową Drogę Krzyżową pod hasłem "DROGA KRZYŻOWA OCZYMA WIARY MŁODEGO CZŁOWIEKA". Odbędzie się ona  8. marca( piątek) o godzinie 20.00 w kościele parafialnym w Mikluszowicach. Ty również przyjdź!

W czwartek, 28 lutego, diecezja tarnowska będzie dziękować za pontyfikat papieża Benedykta XVI. Biskup tarnowski Andrzej Jeż będzie przewodniczyć uroczystej Mszy św. w bazylice katedralnej o godzinie 12.00. Msze św. dziękczynne zostaną odprawione także w parafiach. 28 lutego o godz. 20.00, w chwili zakończenia pontyfikatu Benedykta XVI zabrzmią dzwony we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji tarnowskiej. Bp Andrzej Jeż apeluje o modlitwę za Ojca Świętego Benedykta XVI oraz o wybór nowego, dobrego i świętego papieża. Ojciec Święty Benedykt XVI kończy swoją posługę. „Pan wzywa mnie, bym «wstąpił na górę», aby bardziej poświęcić się modlitwie i medytacji” – wyjaśniał Papież podczas ostatniej modlitwy Anioł Pański z wiernymi w Watykanie. Podkreślał, że jego decyzja o rezygnacji, jaką ogłosił 11 lutego, nie oznacza porzucenia Kościoła. „Przeciwnie, jeśli Bóg chce tego ode mnie, to właśnie dlatego, bym mógł nadal mu służyć z tym samym oddaniem i tą samą miłością, z jaką czyniłem to dotychczas, ale w sposób bardziej dostosowany do mojego wieku i posiadanych sił”. Ojciec Święty Benedykt XVI sprawował swą posługę od 19 kwietnia 2005 r. W dniach 25-28 maja 2006 r. odbył pielgrzymkę apostolską do Polski.

Dnia 11 lutego br., Ojciec Święty Benedykt XVI ogłosił swoją decyzję o ustąpieniu z urzędu Następcy św. Piotra Apostoła. Decyzja ta, chociaż napełnia nasze serca smutkiem, prowadzi nas jeszcze bardziej do głębokiej ufności wobec niezbadanych dróg kreślonych ręką Bożej Opatrzności. Jako ludzie wiary - w nurcie trwającego obecnie Roku Wiary - pragniemy przede wszystkim dziękować Bogu za dar Osoby Benedykta XVI, który od prawie ośmiu lat przewodzi z wielkim oddaniem i mądrością wspólnocie Kościoła Powszechnego. Zachęcam gorąco wszystkich tarnowskich diecezjan do modlitwy za naszego Ojca Świętego Benedykta XVI oraz za cały Kościół Powszechny, aby Jezus Chrystus, jego Najwyższy Pasterz, wskazał mu nowego, dobrego i świętego Pasterza. Niech także rozpoczynający się czas Wielkiego Postu, w którym przygotowujemy się do obchodów wydarzenia krzyża i zmartwychwstania, zaowocuje w nas wszystkich umocnieniem wiary i rozpaleniem nowej gorliwości w dawaniu swoim codziennym życiem świadectwa o Jezusie Chrystusie.

W duchu tej wiary i tej ufności udzielam wszystkim pasterskiego błogosławieństwa! † Andrzej Jeż BISKUP TARNOWSKI

Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości - Świąt Paschalnych. Na początku Wielkiego Postu na znak pokuty wierni przychodzą do kościołów, by posypać głowy popiołem. Pierwsze świadectwa o święceniu popiołu pochodzą z X w. W 1091 r. papież Urban II wprowadził ten zwyczaj jako obowiązujący w całym Kościele. W tym też czasie ustalono, że popiół do posypywania głów wiernych ma pochodzić z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku. W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły, czyli trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden - do syta. Wstrzemięźliwość obowiązuje katolików powyżej 14. roku życia, a post ścisły - osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia. W okresie Wielkiego Postu, który jest czasem pokuty i nawrócenia, Kościół, przypominając słowa Jezusa, proponuje trzy drogi przybliżania się do Boga: post, jałmużnę i modlitwę. Liturgia tego okresu jest dość wyciszona. Dominującym kolorem szat liturgicznych jest fiolet. Z obrzędów Mszy świętej znika uroczysty hymn "Chwała na wysokości Bogu" (śpiewany jedynie w czasie przypadających w Wielkim Poście uroczystości, np. św. Józefa - 19 marca, czy Zwiastowania Pańskiego - 25 marca) oraz radosna aklamacja "Alleluja" (nawet w uroczystości i święta) śpiewana przed odczytaniem fragmentu Ewangelii (zastępuje ją aklamacja "Chwała Tobie, Królu wieków" albo "Chwała Tobie, Słowo Boże"). Zakazane jest przyozdabianie ołtarza kwiatami, zaś gra na instrumentach muzycznych dozwolona jest tylko w celu podtrzymania śpiewu. Z rzadka także odzywają się dzwony. Jedynym wyjątkiem od tych ostatnich zastrzeżeń jest IV Niedziela Wielkiego Postu, zwana Niedzielą Laetare. W okresie Wielkiego Postu organizuje się zwykle kilkudniowe rekolekcje, które mają pomóc w dobrym przeżyciu tego czasu. W wielu kościołach zachował się zwyczaj ustawiania krzyża, przy którym można klęknąć i ucałować rany Chrystusa. Zwykle stoją przy nim świece i kwiaty.

W niedzielę 10 lutego br. we wszystkich parafiach Kościoła katolickiego w Polsce rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. W tym roku towarzyszy mu hasło: Ojciec - świadek wiary i trzeźwości. Tydzień Modlitw trwać będzie do soboty 16 lutego. Celem Tygodnia jest włączenie wiernych w nurt przebłagania Boga za pijaństwo i inne grzechy, a także wyproszenie łaski przemiany dla tych, którzy poniżają swoją godność przez trwanie w nałogach. Jest to czas refleksji, modlitwy i pokuty w intencji tych, którzy nadużywają napojów alkoholowych. Głównym motywem rozpoczęcia Tygodnia Modlitw w ostatnią niedzielę karnawału jest nawiązanie do tradycji chrześcijańskiej, polegającej na wynagradzaniu za grzechy popełniane w czasie zabaw karnawałowych. Hasłem tygodnia trzeźwości są słowa:  "Ojciec - świadek wiary i trzeźwości".

Kardynał, prymas senior Józef Glemp zmarł wieczorem 23 stycznia 2013 roku, w wieku 83 lat. Prowadził polski Kościół w trudnych czasach. Nominację na Prymasa Polski przyjął 7 lipca 1981 r., półtora miesiąca po śmierci ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i niemal dwa miesiące po zamachu na Jana Pawła II. Posługę arcybiskupa metropolity warszawskiego sprawował od 7 lipca 1981 r. do 5 stycznia 2007 roku. W latach 1981-2004 był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, a do 2009 r. pełnił funkcję Prymasa Polski.  Przeżył 83 lata, z tego 56 lat w kapłaństwie. 2 lutego obchodziłby 30. rocznicę nadania godności kardynalskiej.  W niedzielę rano trumna z ciałem zostanie przeniesiona do bazyliki Świętego Krzyża. O godz. 9.00 rozpocznie się Eucharystia, której przewodniczył będzie i homilię wygłosi ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Msza św. transmitowana będzie przez Radio Maryja. Między 9.00 a 16.00 będzie możliwość indywidualnej modlitwy za Zmarłego. O godz. 16.00 zostanie odprawiona Msza św. żałobna z udziałem kapłanów i biskupów archidiecezji warszawskiej, której przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Celestino Migliore, a homilię wygłosi przewodniczący KEP ks. abp Józef Michalik.  Następnie ok. godz. 17.30, po Eucharystii, kondukt żałobny przejdzie z bazyliki Świętego Krzyża do archikatedry św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. Tam wierni będą mogli do godz. 22.00 trwać modlitewnie przy śp. księdzu kardynale. W poniedziałek o  godz. 11.00 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta pogrzebowa  ks. kard. Józefa Glempa, koncelebrowana przez biskupów z Polski i z zagranicy oraz przedstawicieli duchowieństwa archidiecezji warszawskiej i innych diecezji. Relację na żywo z tej uroczystości będą przekazywały  Telewizja Trwam i Radio Maryja. Po Mszy św. trumna z ciałem księdza Prymasa zostanie złożona w archikatedrze warszawskiej.

W niedzielę 27 stycznia podczas każdej Mszy Świętej, przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej wyrazimy wdzięczność za cały Okres Bożego Narodzenia, uroczyście śpiewając kolędy. Zapraszamy wszystkie rodziny naszej parafii.

W niedzielę 30 grudnia 2012 roku domy naszej parafii odwiedzą Kolędnicy Misyjni. Hasłem tegorocznego kolędowania jest: E KANGBI MABE TI E  co w języku sango w Republice Środkowoafrykańskiej oznacza: Dzielmy się wiarą. Hasło śpiewane przez kolędników zarówno podczas odwiedzin domów, jak i podczas spotkania w Bochni.

Niech trud kolędowania podjęty przez małych misjonarzy obudzi w naszych sercach zapał misyjny i uzdolni nas do niesienia pomocy materialnej dzieciom z Republiki Środkowoafrykańskiej, Republiki Konga, Kamerunu, Brazylii i Wietnamu, którym pomagają tegoroczni kolędnicy.


 

Bóg się rodzi, moc truchleje,

Pan niebiosów obnażony;
Ogień krzepnie, blask ciemnieje,

Ma granice Nieskończony...

Pięknych, radosnych, z wiarą przeżywanych Świąt Bożego Narodzenia – zachwytu nad Cudem Bożego Wcielenia i otwartości na działanie łaski Bożej nie tylko w tych wyjątkowych dniach, ale w każdej chwili nadchodzącego Nowego Roku. Życzą duszpasterze parafii

Prawie 130 tysięcy małych i dużych świec przygotowała Caritas Diecezji Tarnowskiej w ramach 19. edycji akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Będą one do nabycia w parafiach od pierwszej niedzieli Adwentu.  "Podziel serce - pomnóż miłość!" - takie jest tegoroczne hasło akcji. "Poprzez kampanię pragniemy poruszyć problem egoizmu współczesnego społeczeństwa i wskazać drogę do uczynków miłosierdzia w Roku Wiary" . Pieniądze, jakie uda się uzyskać, zostaną przeznaczone na zimowy i letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży z rodzin potrzebujących. Ofiara za małą świecę wynosi przynajmniej 5 zł, za dużą 12 zł. Połowa zebranych pieniędzy pozostanie w parafiach, a druga część trafi do centrali Caritas w Tarnowie.

38 alumnów trzeciego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, w niedzielę, 25 listopada, po raz pierwszy ubrało stroje duchowne. Poświęcił je biskup tarnowski Andrzej Jeż. Alumni spotkali się także ze swoimi rodzinami. Do tego dnia klerycy trzeciego roku przygotowali się podczas rekolekcji. Uczestniczyła w nich cała wspólnota WSD. Nie było wykładów, klerycy nie oglądali telewizji i nie słuchali radia. Czas poświęcali na modlitwę i refleksję, a w piątek pościli. Wśród alumnów, którzy przyjęli strój duchowny był nasz parafianin Mateusz Norek pochodzący z Gawłówka.

Na ołtarzu Niepokalanego Serca Najśw. Maryi Panny na naszym Kościele Parafialnym znajduje się Złota Księga, do której można wpisywać swoje postanowienia na Okres Adwentu. Wpisanie się do księgi jest świadectwem naszej wiary ale przez to również otrzymujemy od Pana Boga szczególne błogosławieństwo do wytrwania w powziętych przez siebie postanowieniach.

25 października 2012 roku do wspólnoty Liturgiczej Służby Ołtarza zostali włączeni następujący chłopcy:  Kaszowski Maciej, Jodłowski Szymon, Machaj Kacper, Czekaj Dominik,Kolanowski Dawid, Gawłowicz Paweł, Brydniak Marcel, Data Bartek, Rzucidło Krzysztof, Pieniądz Tomasz, Szydłowski Radosław, Józefat Damian, Góra Kamil.

 

18 listopada Kościół czci bł. Karolinę Kózkównę, dziewicę i męczennicę, polską 16-latkę, która poniosła śmierć męczeńską, broniąc swojej czystości.  W tym dniu czyli w niedzielę  18 listopada o godz. 14:00 wyjazd do Wał Rudy i Zabawy - miejsc związanych z życiem i męczeństwem bł. Karoliny. W programie: godz.  15:00 Droga Krzyżowa Szlakiem męczeństwa bł. Karoliny. Godz. 17:00 Msza święta w sanktuarium w Zabawie. Na wyjazd można jeszcze zapisać się przez formularz kontaktowy lub dzwoniąc na nr 509827834

„Żyć aby kochać, kochać aby żyć” - świadectwo i koncert Darka Malejonka (męża i ojca); założyciela zespołu Maleo Reggae Rockers, członka zespołów: Kultura, Izrael, Moskwa, Armia, Houk, 2Tm2,3 oraz Arka Noego. Zapraszamy do Kościoła Parafialnego w Mikluszowicach. CZAWARTEK - 25. 10. 2012 R. - GODZ. 19:30

Nazywam się Darek Malejonek. Chciałbym podzielić się z wami tym, co Jezus uczynił w moim życiu. Kiedyś bytem jak szczur w klatce. Miotałem się w niewoli swoich urojeń i żądz, wypróbowując coraz nowsze protezy szczęścia i wolności. Teraz jestem człowiekiem wolnym, który doświadczył miłości Jezusa Chrystusa. Moja droga do Boga, a raczej to, w jaki sposób Jezus przyciągnął mnie do siebie, jest trochę nietypowa. Gdy bytem nastolatkiem, zauważyłem, że rzeczywistość wokół mnie nie werbalizuje świata do końca; wiedziałem, że musi być coś więcej. Odczuwałem w sercu wielką pustkę. Starałem się ją desperacko zapełnić. Przeczytałem mnóstwo książek na różne tematy: trochę filozofii, trochę Vonneguta. Lubiłem cyniczne, nihilistyczne myślenie sprytnie opisujące świat. Jezus Chrystus byt dla mnie wtedy postacią mityczną, bajkową...

w Niedzielę 21 października rozpoczynamy Misje Parafialne, które zakończą się 28 października. Myślą przewodnią bedą następujące słowa: W Trzecim Tysiącleciu Chrześcijaństwa z Matką Bożą Saletyńską odczytujemy znaki obecnych czasów! Wygłosi je Ks. Maciej Kucharzyk ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów. Program misji mozemy znaleźć w zakładce Aktualności. Każda rodzina naszej parafii otrzymała okolicznościowy folder z zaproszeniem i programem Misji Świętych III Tysiąclecia.

Procesyjne wniesienie dokumentów Soboru Watykańskiego II i Katechizmu Kościoła Katolickiego we wszystkich katedrach w Polsce było wymownym znakiem inauguracji Roku Wiary w Kościele w Polsce.

Papież Benedykt XVI otworzył go 11 października w Rzymie w 50. rocznicę inauguracji obrad soborowych i 20-lecia wydania Katechizmu.  Przed południem papież Benedykt XVI uroczyście zainaugurował Rok Wiary Mszą św. na Placu św. Piotra.  Współczesne czasy wymagają od nas wierzących zdecydowanego wyrzekania się „letniości” w wierze, która ośmiesza chrześcijaństwo – uważa bp Andrzej Jeż. Zainaugurował on Rok Wiary w diecezji tarnowskiej. Jego zdaniem „bycie letnim” jest największym zagrożeniem dla współczesnego chrześcijaństwa. Zachęcał więc, by w Roku Wiary często sięgać do Katechizmu Kościoła Katolickiego, a słowa „Wyznania wiary” uczynić częścią codziennej modlitwy. Ks. Bp Ordynariusz wydał Dekrte w sprawie Odpustów w roku wiary. Znajduje się on w zakładce aktualności.

"Witaj Krzyżu, jedyna uczieczko nasza..."

W niedzielę 16 września w kaplicy w Bogucicach bedziemy przeżywali uroczystość odpustową ku czci Podwyższenia Krzyża.  Zapraszamy na Sumę odpustową o godz. 11.00, podczas której homilię wygłosi ks. Kamil Kopyt - neoprezpiter pochadzący z Majkowic.

14 września przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. U źródeł tego święta leży fakt odnalezienia przez cesarzową św. Helenę drzewa krzyża Chrystusowego w 320 r. i odzyskanie relikwii Krzyża od Persów przez cesarza Herakliusza w 628 r. Dla świata starożytnego krzyż był zawsze znakiem najstraszniejszej i najbardziej hańbiącej śmierci. " Krzyż się nie chwieje, to świat się chwieje " – takie było kiedyś tłumaczenie tej myśli przez kard. Stefana Wyszyńskiego na jasnogórskim Szczycie. W istocie, jakże często jesteśmy poruszeni chęcią rozchwiania czy nawet obalenia Chrystusowego krzyża, który drażni sumienia i dlatego jest znakiem nie do przyjęcia.  To świat się chwieje – powiedział kard. Wyszyński. Rzeczywiście, ciągle na świecie są wojny, niepokoje, jest grzech. Świat zapomina o wartościach największych i podąża w kierunku cywilizacji śmierci. Boimy się śmierci, nie chcemy umierać, a jednocześnie potrafimy skazywać na śmierć niewinne dzieci, niewinnych ludzi. Niemoralność świata pogrąża człowieka w konformizmie i liberalizmie, prowadząc dzieje ludzkie do katastrofy.  Chwiejący się świat to również kataklizmy, jakie w ogromnym stężeniu dziś obserwujemy. One także w dużej mierze są wynikiem grzechu człowieka, jego braku głębszej refleksji.  Trzeba przylgnąć do Chrystusowego krzyża i uwierzyć, że tylko On jest naszą prawdziwą ucieczką, pomocą i radością, i tylko w Nim zwycięża się prawdziwie.

Zakończyło się jubileuszowe XXV Saletyńskie Spotkania Młodych w Dębowcu. Przez sześć dni ponad 2500 osób z całej Polski wspólnie się modliło, śpiewało i dyskutowało na tematy, których tematyka koncentrowała się wokół hasła „Życie na celowniku”. Kolejne dni Saletyńskiego Spotkania Młodych (9-14 lipca) przynosiły spotkania, konferencje i koncerty zespołów z najwyższej chrześcijańskiej półki, grających muzykę z tzw. przekazem. Przez sześć dni refleksji, modlitwy, muzyki i radości, młodzi mieli możliwość spotkania się we wspólnocie, by umocnić swoją wiarę, znaleźć odpowiedź na trudne pytania i problemy, odkryć swoje życiowe powołanie, poznać nowych przyjaciół i naładować duchowe akumulatory.
Duże wrażenie na młodych uczestnikach Dębowca zrobił John Pridmore – nawrócony londyński gangster, który podzielił się niesamowitym świadectwem swojego życia. Spotkanie z nim odbyło się już drugiego dnia (10 lipca) SSMD. Niezwykle oczekiwana była także środa (11 lipca). Gościem specjalnym był wówczas Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Jego słowo, wygłoszone podczas Eucharystii, poruszyło niejedno młode serce bowiem ksiądz Arcybiskup złożył świadectwo swojego życia
- Nigdy nie żałowałem swojego „tak” Jezusowi. Ale na jednym „tak” się nie skończyło, muszę je powtarzać każdego dnia – mówił
Ważnym momentem spotkania w Dębowcu była także Msza prymicyjna neoprezbiterów, której we czwartek (12 lipca) przewodniczył ks. Kamil Pękalski MS. Tego dnia ponad siedemdziesięciu kapłanów celebrowało Eucharystię. Swoim świadectwem z młodymi dzielili się także Darek Malejonek – lider zespołu Maleo Reggae Rockers, ks. Piotr Pawlukiewicz i Jacek Pulikowski. Młodzi ludzie nie tylko słuchali, zadawali tez pytania, na każdy temat, bez pomijania tych uznawanych za tabu czy drażliwych. W atmosferze rozmów, modlitw, tworzących się przyjaźni i więzów wspólnoty wiary, wielu młodych porządkowało swoje życie, czy dokonywało wyborów na przyszłość.
Szczególną modlitwą, zabawą i śpiewem, jubileuszowych XXV Międzynarodowych Saletyńskich Spotkań Młodych, były koncerty: miedzy innymi Beaty Bednarz, Maleo Reggae Rockers i Love Story. XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Saletyńskie Spotkanie Młodych zakończyło się w sobotę – 14 lipca. (sądeczanin.info)

W sobotę 26 maja 2012 r., w Bazylice Katedralnej w Tarnowie, diakon Kamil Kopyt pochodzący z Majkowic, z rąk Ks. biskupa Andrzeja Jeża przyjął święcenia kapłańskie. Ks. Neoprezbiterowi serdecznie gratulujemy i obiecujemy modlitwę w jego intencji. Uroczystości prymicyjne odbedą się w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego o godz. 11:00.

Bp Andrzej Jeż nowo mianowany biskup tarnowski wyświęcił na kapłanów 27 diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Do tego dnia przygotowywali się oni przez sześć lat nauki i formacji. Nowym kapłanom, w tym ważnym dla nich dniu towarzyszyły rodziny, wspólnota seminaryjna i delegacje parafii, z których pochodzą.

W sobotę, 26 maja, uroczystej Mszy św. w bazylice katedralnej przewodniczył bp Andrzej Jeż. W homilii biskup powiedział, że słowa Chrystusa „Ty pójdź za Mną!” wskazują stały i jedyny właściwy kierunek kapłańskiego życia.

W niedzielę w parafiach neoprezbiterów odbędą się prymicje. W wakacje nowi duchowni będą pomagać w parafiach podczas urlopów kapłanów. Natomiast w czerwcu w Starym Sączu podczas obchodów kolejnej rocznicy wizyty Jana Pawła II i kanonizacji bł. Kingi, nowi kapłani dowiedzą się o swoich pierwszych parafiach.

W naszym kościele parafialnym, w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, na Mszy Świętej o godz. 11:00, 41 dzieci przyjmie po raz pierwszy Komunię świętą. Później dzieci będą przeżywały Biały Tydzień. W środę 23 maja udadzą się na pielgrzymkę na Jasną Górę, podziękować za dar sakramentu pokuty i sakramentu eucharystii.

Biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Andrzej Jeż został nowym biskupem diecezjalnym w Tarnowie. To historyczne wydarzenie, w dziejach diecezji, która ma 225 lat. Nigdy wcześniej biskup ordynariusz nie wywodził się z duchowieństwa tarnowskiego. Decyzję Ojca świętego ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce.

W sobotę, 12 maja, uroczyście odczytał ją bp Wiesław Lechowicz administrator diecezji tarnowskiej, podczas odpustu w Szczepanowie – miejscu narodzenia św. Stanisława – patrona Polski i diecezji tarnowskiej.

Bp Andrzej Jeż był wykładowcą, ojcem duchownym w tarnowskim seminarium, wikariuszem i proboszczem. Bliska jest mu sprawa powołań.

Biskup cieszy szacunkiem wiernych i księży, jest wybitnym kaznodzieją. Parafianie, wśród których pracował mówią, że jest otwarty, życzliwy i wrażliwy na potrzeby innych, czyli „prawdziwy duszpasterz". Jest też znany jako dobry organizator i człowiek, który potrafi słuchać innych.

Nowy biskup tarnowski specjalizuje się w teologii dogmatycznej. Jego zainteresowania naukowe to: homiletyka, dogmatyka, historia Kościoła, historia sztuki sakralnej. Interesuje się także literaturą i poezją, architekturą ogrodów i turystyką górską. Zna języki francuski i włoski. Jego hasło biskupie to słowa "Ad laudem Trinitatis et Deiparae" - Na chwałę Trójcy Świętej i Bogarodzicy. Bp Jeż jest czcicielem Matki Bożej, bo pochodzi z parafii w Limanowej, gdzie znajduje się sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.

Ks. bp dr Andrzej Jeż urodził się 3 maja 1963 r. w Limanowej. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Limanowej wstąpił do Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk bpa Jerzego Ablewicza 12 czerwca 1988 r. Pracował jako wikariusz w parafii Krościenko n. Dunajcem (1988-1991) a następnie w parafii Wierzchosławice (1991-1993). W roku 1993 został skierowany na studia specjalistyczne w zakresie homiletyki na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Po uzyskaniu tytułu licencjata w roku 1996 został odwołany ze studiów i mianowany ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ponadto podjął wykłady z homiletyki. W tym czasie rozpoczął również studia doktoranckie na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, które uwieńczył w roku 2001 obroną pracy doktorskiej z teologii dogmatycznej pt.: Christus communicator. Próba zbudowania modelu chrystologicznego o teorię komunikacji interpersonalnej.

Po zwolnieniu z obowiązków w Seminarium Duchownym, z dniem 21 sierpnia 2004 r. został mianowany proboszczem parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach. Jednocześnie pełnił urząd dziekana dekanatu Tarnów-Zachód oraz był członkiem Rady ds. Formacji Duchowieństwa Diecezji Tarnowskiej. Z kolei 29 lipca 2007 r. Biskup Tarnowski powierzył mu urząd proboszcza parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu, a następnie urząd dziekana dekanatu Nowy Sącz – Centrum. Ponadto został mianowany kanonikiem gremialnym i prepozytem Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu. W roku 2008 został powołany do Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej.

W dniu 20 października 2009 r. Ojciec Święty Benedykt XVI, mianował ks. dr. Andrzeja Jeża biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej, przydzielając mu stolicę tytularną w Tigillava (Północna Afryka). Sakrę biskupią – z rąk biskupa Wiktora Skworca – przyjął w dniu 28 listopada 2009 r. w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Na hasło swojej pasterskiej posługi wybrał słowa: „Ad laudem Trinitatis et Deiparae” (Na chwałę Trójcy Świętej i Bogurodzicy). Biskup Andrzej Jeż był dziesiątym biskupem pomocniczym w historii diecezji tarnowskiej.

Jako biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej pełnił obowiązki wikariusza generalnego oraz moderatora Kurii Diecezjalnej. Natomiast w ramach Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Komisji Charytatywnej.

8 maja 2012 r., w Uroczystość św. Stanisława o godz. 15:30 w naszym kościele parafialnym zostanie udzielony sakrament bierzmowania przez Ks. Biskupa Janusza Kaletę, ordynariusza diecezji Karaganda w Kazachstanie.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy występowali, przygotowali i pomogli w przeprowadzeniu IV Misterium Męki Pańskiej, a więc; aktorom tego widowiska: dziewczynkom z DSM, ministrantom, lektorom, młodzieży i dorosłym, panom sołtysom z Gawłówka i Mikluszowic, pani Rakoczy z Gawłówka, państwu Cepakom, pani Dyrektor Władysławie Nowak, panu Romanowi Gołębiowskiemu, panu organiście Krzysztofowi Klimkowskiemu, solistkom: Natalii Kaweckiej, Adriannie Skoczek, Kasi Kowalskiej, państwu Grudzińskim, panu Andrzejowi Mardeusz, Oskarowi Owsiak, atrycji Przyborowskiej, państwu Przyborowskim,  Ochotniczej Straży Pożarnej z Mikluszowic, Wyżyc i Majkowic, panom i młodzieży za wykonanie dekoracji, obsługi technicznej i świateł, firmie Navigator z Bochni, oraz wszystkim ludziom dobrej woli.

W Wielki Piątek nie sprawuje się Eucharystii. W kościołach trwa spowiedź, adoruje się Pana Jezusa w ciemnicy. Odbywają się także nabożeństwa Drogi Krzyżowej... Dopiero późnym popołudniem rozpoczynają się najważniejsze obrzędy tego dnia - Liturgia na cześć Męki Pańskiej. Nie jest to Msza. Składa się z trzech części: Liturgii Słowa, adoracji Krzyża i obrzędów Komunii.

 

Wszystko zaczyna się nietypowo. Ministranci i kapłani wychodzą w ciszy do ołtarza. Nie poprzedza ich dzwonek, nie śpiewa się żadnej pieśni. Słychać tylko ich kroki. Po dojściu do ołtarza kapłan nic nie mówi. Po prostu pada na twarz. Wszyscy obecni w Kościele klękają. Wobec zbawczej śmierci Jezusa wszelkie słowa są nieodpowiednie. W tej chwili cisza mówi znacznie więcej. Wspominamy zbawczą mękę i śmierć Bożego Syna, Jezusa Chrystusa. W Jego ranach jest nasze zdrowie. Chwilę później, po krótkiej modlitwie rozpoczyna się Liturgia Słowa. Pierwsze czytanie to tekst z Księgi proroka Izajasza. Kilka wieków przed wydarzeniami dziś wspominanymi ten prorok mówił o nich wskazując, że Mesjasz będzie cierpiał za nasze grzechy. W drugim czytaniu, z listu do Hebrajczyków, jego autor przypomina nam, że naszemu Arcykapłanowi znany jest nasz ludzki los, bo sam został okrutnie doświadczony. I przez to Jego posłuszeństwo dokonało się nasze zbawienie. Ewangelia natomiast - opowiada o męce Pana Jezusa według św. Jana - przypomina nam dokładnie tamte wydarzenia.  Na zakończenie Liturgii Słowa odbywa się modlitwa powszechna. Ma ona wyjątkowo uroczysty charakter. W dziesięciu wezwaniach prosimy Boga, aby miał w opiece cały świat. Rozpoczyna się druga część liturgii - Adoracja Krzyża. Od dwóch tygodni wszystkie krzyże w kościołach były zasłonięte. Dziś ukazuje się je na powrót wiernym. Kapłan bierze zasłonięty krzyż, odsłania górną jego część i śpiewa: "Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", a wszyscy odpowiadają: "Pójdźmy z pokłonem" i padają na kolana. Po chwili ciszy kapłan odsłania kolejną część krzyża i znów ukazuje nam krzyż na którym zawisł Zbawiciel świata. A my znowu klękamy oddając cześć Temu, który za nas poniósł tę straszną i hańbiącą śmierć. Po chwili kapłan powtarza te same słowa pokazując nam już cały krzyż. A my klęcząc wielbimy naszego Zbawiciela. Przychodzi czas, aby ucałować krzyż Jezusa. Robią to - w zależności od parafii - albo wszyscy wierni, albo tylko niektórzy. Śpiewa się przy tym zazwyczaj jedną z najbardziej przejmujących pieśni, "Ludu mój ludu". Ukazuje ona co Bóg zrobił dla Izraelitów, gdy wychodzili z ziemi egipskiej, a czym oni odpłacili Jego Jednorodzonemu Synowi. Po adoracji Krzyża przychodzi czas Komunii. Nie ma przeistoczenia. Rozdaje się te hostie, które były konsekrowane poprzedniego dnia. Przyjmujemy Ciało tego, który wczoraj mówił nam, abyśmy czynili tak na Jego pamiątkę. Karmimy się pokarmem, który daje nam życie wieczne. Wielkopiątkową liturgię kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy zwanej Bożym Grobem. Monstrancja jest dziś przykryta białym welonem na pamiątkę całunu, którym spowito kiedyś doczesne szczątki Jezusa. Przez ten wieczór i cały dzień następny będziemy Go adorowali. Wielu z nas przyjdzie także ucałować krzyż. Bo "na drzewie rajskim śmierć wzięła początek, na drzewie krzyża powstało nowe życie, a szatan, który na drzewie zwyciężył, na drzewie również został pokonany przez Jezusa Chrystusa, naszego Pana". Obyśmy zawsze mieli odwagę przyznać się, że należymy do Ukrzyżowanego.

Pogrzeb ś.p. Zofii Orłowicz (mamy siostry Barbary) odbędzię się 27 marca 2012 r. w kościele parafialnym w Czchowie o godz. 14:00. Wyjazd sprzed kościoła o godz. 12:30.

W dobie funkcjonujących w świecie totalitaryzmów politycznych czy finansowych czy błędnie pojętej wolności wcale nie tak rzadko kobieta czy rodzina staje wobec tragicznego wyboru: przyjąć czy odrzucić dar życia, który jest poczęty. Chrześcijanie, wierzący w siłę modlitwy i duchowe wsparcie dla tych osób, są zaproszeni do podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Idea Duchowej Adopcji powstała w Fatimie, stając się odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej do modlitwy różańcowej, pokuty i zadośćuczynienia za grzechy. Duchowa Adopcja jest więc modlitwą w intencji dziecka, którego życie w łonie matki jest zagrożone. Trwa 9 miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej, oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Do modlitwy można dołączyć dowolnie wybrane dodatkowe postanowienie.

Wszystkich chętnych pragnących włączyć się w dzieło obrony dzieci nienarodzonych zapraszamy w poniedziałek na msze św. na godz. 17:00. Deklaracje Duchowej Adopcji znajdują się na bocznych ołtarzach. Gdyby ktoś nie mógł uczestniczyć we mszy św. deklaracje może złożyć w innym terminie w zakrystii.

W piątek 30 marca rozpoczynają się Rekolekcje Wielkopostne. Rekolekcje przeprowadzi ks. Andrzej Liszka – diecezjalny moderator Grup Modlitwy Ojca Pio.

W Niedzielę Palmową - Niedzielę Męki Pańskiej  1 kwietnia 2012 r. w Mikluszowicach odbędzie się IV Misterium Męki Pańskiej p.t. CRUX MEA...LUX MEA.    Początek o godz. 19:30 - Plac kościelny. Zakończenie - Góra św. Jana.

Zwiastun - kliknij w link: http://youtu.be/NRpXq2PWhwo

Grupa Apostolska zaprasza wszystkich , którzy w połowie Wielkiego Postu chcą spędzić kilka chwil wraz z Jezusem, towarzysząc mu w Drodze Krzyżowej. Czuwanie modlitewne pt. "Droga Krzyżowa w oczach młodego człowieka" dla młodzieży i wszystkich chętnych w piątek o 20:00. Zapraszamy.

W dniu 9 marca 2012 roku zmarł Ks. Stanisław Mucha – emerytowany proboszcz parafii Borek. Wprowadzenie ciała śp. Księdza Stanisława do kościoła parafialnego w Borku w poniedziałek (12 marca) o godz. 15.00. Msza święta pogrzebowa w kościele parafialnym w Borku we wtorek (13 marca) o godz. 12.00, po której ciało Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

Ks. Stanisław Mucha urodził się 10 listopada 1941 roku w Królówce. Po ukończeniu Szkoły Średniej wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza w dniu 2 czerwca 1968 roku. Jako wikariusz pracował w parafiach: Zagórzany, Łączki Kucharskie, Siedliska Bogusz, Mielec – św. Mateusza i Rzezawa. W latach 1981 – 2011 pełnił urząd proboszcza parafii Borek. Ponadto od 1998 roku sprawował funkcję dekanalnego ojca duchownego w dekanacie Bochnia – Wschód. Przez kilka lat był też członkiem Rady Kapłańskiej Diecezji Tarnowskiej. W 2004 roku został obdarzony godnością Kanonika Honorowego Kapituły Kolegiackiej w Bochni. Po przejściu na emeryturę pozostał w parafii Borek w charakterze rezydenta

Diecezjalny dzień skupienia dla wszystkich grup Św. O. Pio odbędzie się 10 marca w kościele bł. Karoliny w Tarnowie. Rozpoczęcie o godz. 10.00.

Wyjazd na Wielkopostny Dzień Skupienia Grup Modlitwy Ojca Pio w sobotę o godzinie 8.30 sprzed kościoła. Są jeszcze wolne miejsca. Zachęcamy do udziału w Dniu Skupienia. Można  zapisać się w zakrystii.

 

Okres Wielkiego postu jest czasem szczególnej naszej troski o  trzeźwość w naszych rodzinach, w parafii i w naszej ojczyźnie. Zachęcamy do składania przyrzeczeń abstynenckich. Dla wzmocnienia się w swoich decyzjach, uproszenia sobie szczególnej Bożej pomocy i dania dobrego przykładu innym, swoje przyrzeczenia wpisujmy do Parafialnej Księgi Trzeźwości o następującej treści:

Jako uczeń Chrystusa, mając świadomość moralnych i społecznych skutków picia alkoholu postanawiam podjąć dobrowolnie zobowiązanie abstynencji od spożywania napojów alkoholowych, palenia papierosów, hazardu..itd. Zobowiązanie to podejmuję na okres WIELKIEGO POSTU w wiadomej sobie intencji i uzewnętrzniam niżej złożonym podpisem.
Księga znajduje się w naszym kościele parafialnym na
ołtarzu Niepokalanego Serca Najśw. Maryi Panny.

Wielu penitentów traktuje spowiedź, religię jak tabletkę przeciwbólową

Dyrektor Szkoły dla Spowiedników mówił o „Spowiedzi w kulturze postindustrialnej" podczas spotkań dla księży diecezji ełckiej, jakie odbyły się w dniach 9-10 lutego w Suwałkach, Orzyszu i Ełku. Bazę refleksji doświadczonego spowiednika stanowiła obserwacja zjawisk, jakie obecnie występują w kulturze, którą antropolodzy określają mianem „instant". - Postawy wielu współczesnych ludzi zbudowane są na trzech osiach: fast food, fast car i fast sex - mówił o. Śliwiński zwracając jednocześnie uwagę, że tego rodzaju mentalność z łatwością przenoszona jest również na grunt religijny.Według niego, fast food - łatwość dostępu i szybkość przygotowania dobra kulturowego można porównać z kawą instant, którą można szybko zaparzyć. Jest to szybkość na korzyść jakości. Natychmiastowość na niekorzyść wysiłku.

Druga oś to ograniczanie wpływu przestrzeni na współczesne życie. Najpowszechniejszą wartością w kulturze staje się czas. - Ciągle przeliczamy ile nam potrzeba czasu na zrobienie czegoś. Ciągle nam za wolno chodzi komputer, mimo coraz doskonalszych procesorów i wynalazków technicznych - zauważa kapucyn.

Trzecia oś to powierzchowność relacji międzyludzkich. - Zygmunt Bauman zauważa, że coraz częściej ludzie wchodzą w monogamiczne związki, które mają im dostarczyć maksimum przyjemności (choćby seksualnej), a gdy one się znudzą są zastępowane innymi. Transmisją tego typu myślenia są słowa jednej z piosenek: zamienię cię na lepszy model - mówił o. Śliwiński.

Zdaniem cenionego kierownika duchowego można też zaobserwować „religijność instant", albo „mistykę instant". - Taka mentalność wdziera się do sakramentu pokuty i na sakramencie pokuty mocno się odciska. Charakteryzuje się ona przede wszystkim natychmiastowością. Bardzo wielu penitentów domaga się natychmiastowej obsługi. Najchętniej umówiliby się na 16.26 na spowiedź 12 minutową, bo wszyscy się spieszą - zauważa dyrektor Szkoły dla Spowiedników.

Zwraca on też uwagę, że ta natychmiastowość bardzo często dotyka skuteczności. - Ty ksiądz mi pomóż. To ma mi natychmiast pomóc. Już teraz chcę widzieć efekt - tak opisuje tę postawę o. Śliwiński. Jego zdaniem wśród penitentów widoczna jest też klienteryjność tzn. wielu z nich rozmawia o sakramencie pokuty jak o fryzjerze: ten spowiada szybciej, tamten wolniej, ten jest miły a ten nie, jak o rodzaju usługi religijnej.

W ocenie o. Śliwińskiego wielu penitentów traktuje religię i spowiedź jak tabletkę przeciwbólową, które w krótkim czasie mają doprowadzić do błogostanu.

Jako antidotum na taki stan rzeczy dyrektor Szkoły dla Spowiedników zaproponował pogłębioną, praktyczną refleksję nad warunkami dobrej spowiedzi. - Trzeba nieustannie odwoływać się do tego, że sakrament jest przede wszystkim spotkaniem z Bogiem. Kapłan jako pierwszy powinien być tym, który tam spotyka Chrystusa jako spowiednik i jako penitent - podkreślał prelegent w swoim przemówieniu.

O. Piotr Jordan Śliwiński jest doktorem filozofii, wicerektorem i wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie, kierownikiem Sekcji Filozoficznej Polskiego Towarzystwa Teologicznego, współpracownikiem Dominikańskiego Centrum Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych w Krakowie, autorem publikacji z zakresu filozofii, antropologii kultury i nowej religijności. Wraz z innymi kapucynami prowadzi Szkołę dla Spowiedników w Skomielnej Czarnej niedaleko Krakowa, której celem jest umożliwienie księżom pogłębienia wiedzy, dzielenia się doświadczeniem oraz szukania odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

"Prawda nas wyzwoli"      

Te słowa Chrystusa bardzo dobrze oddają to, co mieliśmy okazję przeżyć w sobotę, 11 lutego 2012 r. O godz. 11.oo rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana w intencji śp. prof. Janusza Kurtyki (z udziałem Jego małżonki), Pary Prezydenckiej i Wszystkich Ofiar Tragedii pod Smoleńskiem. W pięknej oprawie liturgicznej (organy – Krzysztof Klimkowski; śpiew – Adrianna Skoczek; trąbka – Bogdan Tomala) modliliśmy się o wieczny pokój dla Ofiar tej strasznej katastrofy. Oni niewątpliwie zginęli w obronie prawdy, m.in. tej katyńskiej prawdy,  którą ukrywano przez dziesięciolecia. Jesteśmy winni Im modlitwę. Takie przeświadczenie i taka intencja towarzyszyły  nam w czasie sprawowania  Najświętszej Ofiary.

        Następnie licznie zgromadzona publiczność, udała się do budynku Szkoły w Mikluszowicach, gdzie – w obecności kapłanów, parlamentarzystów, samorządowców, nauczycieli – spotkaliśmy się z p. dr Zuzanną Kurtyką. To postać niezwykła. W latach 80-tych – członkini opozycji antykomunistycznej w Polsce (działalność w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów Akademii Medycznej od początku jego powstania, szczególnie wzmożona po jego delegalizacji w związku z wprowadzeniem stanu wojennego). Jest Członkinią Polskiego Towarzystwa Mukowiscydozy, od wielu lat związana z leczeniem dzieci chorych na mukowiscydozę. To także Członkini-Założycielka Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010, obecnie jego prezes; Wiceprezes Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Narodowej pod Smoleńskiem; Członkini Kapituły Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego, Założycielka Fundacji im. Janusza Kurtyki; Przewodnicząca Oddziału Zawodowego Związku Lekarzy w aktualnym miejscu pracy.

        Ale przede wszystkim p. dr Zuzanna Kurtyka – kontynuując dzieło swego Męża – jest orędowniczką i obrończynią Prawdy. Właśnie tej Prawdy pisanej z dużej litery. Zdajemy sobie sprawę, że ta Prawda, której wciąż szuka i jej służy p. dr Kurtyka jest dzisiaj dla wielu osób czymś niewygodnym, czymś nie do zaakceptowania. Wszelkiego rodzaju oszczercy, kłamcy, agenci, karierowicze, tchórze, zdrajcy, boją się prawdy. A przecież my, chrześcijanie wiemy, że Chrystus po to „(…) przyszedł na świat, by dać świadectwo prawdzie” (J 18,37). Jest czymś niezwykłym to ogromne zaangażowanie tej – skądinąd wyglądającej wątło i niepozornie, ale jakże silnej duchem – niezwykłej kobiety. Obowiązki świetnego lekarza, wzorowej matki, potrafi połączyć ze wspaniałą i jakże potrzebną aktywnością społeczną. Jej wiedza historyczna jest imponująca. Chce nią „zarazić” swoich słuchaczy. W przypadku Mikluszowic, śmiało można powiedzieć, że jej się to udało. Niech świadczy o tym choćby fakt, że brakło książek historycznych, które przy okazji spotkania rozprowadzano. Jest więc w nas głód Prawdy. I dobrze. Pomimo tego, iż często od tej Prawdy zdarzy się nam odejść, to możemy i powinniśmy zawsze do Niej powracać. Pomagają nam w tym takie Osoby, jak p. dr Zuzanna Kurtyka, której jeszcze raz, za odważne świadectwo, serdecznie dziękujemy. Zdjęcia w galerii

Ks. Wiesław Multan

Odpowiadając na wyzwania czasu Kościół katolicki obejmuje troską duszpasterską również osoby żyjące w związkach niesakramentalnych. Małżonkowie rozwiedzeni i zawierający później związki cywilne nie są wykluczeni ze wspólnoty Kościoła; także i oni są wezwani do prowadzenia życia religijnego i umacniania wiary swojej i swoich dzieci. Pomocą w tym może być uczestnictwo w dniu skupienia. W czasie dnia skupienia jest szczególna sposobność do zastanowienia się nad swoją sytuacją. Istnieje również możliwość indywidualnych rozmów z prawnikiem Sądu Diecezjalnego. Dzień skupienia odbędzie się w sobotę 18 lutego 2012 roku w Centrum Formacyjno-Rekolekcyjnym Diecezji Tarnowskie „ARKA” w Gródku nad Dunajcem. Rozpocznie  sie o godz. 8.45 a zakończy ok. godz. 18.00. Będzie go prowadził ks. dr Robert Kantor sędzia Sądu Diecezjalnego w Tarnowie, wykładowca prawa kanonicznego w tarnowskim Seminarium Duchownych.  Zgłoszenia można dokonać telefonicznie (18)4401300 lub na adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Więcej informacji: http://www.cfr-arka.pl/

 

Duszpasterstwo Małżeństw Niepłodnych w Krakowie zaprasza w dniach  10- 11 marca 2012 do klasztoru ss. Nazaretanek na rekolekcje wielkopostne „Między cierpieniem a nadzieją”. To propozycja dla małżeństw doświadczających trudności z poczęciem dziecka, zmagających się z cierpieniem trudnego oczekiwania na upragnione potomstwo. W programie dwudniowych rekolekcji będzie zarówno czas na wspólną i indywidualną modlitwę, rozmowę z kapłanem, przebywanie w ciszy, jak i konferencje księdza biskupa, duszpasterza ks. Artura Ważnego, lekarza ginekologa oraz psychologa. Gościem będzie bp Grzegorz Ryś.Więcej informacji oraz zapisy na www.AbrahamiSara.pl

Klub Odkrywców Historii zaprasza na  projekcje filmu Aliny Czerniakowskiej „Trwajcie ” . Gościem honorowym będzie dr Zuzanna Kurtyka. Spotkanie odbędzie się w dniu 11 lutego  2012 o godz. 11.oo  w Mikluszowicach. 

Program spotkania:

Godz. 11.oo - Msza św. w kościele parafialnym p.w. św. Jana Chrzciciela w Mikluszowicach w intencji śp. prof. Janusza Kurtyki, Pary Prezydenckiej i Wszystkich Ofiar tragedii smoleńskiej.

Ok. godz. 11.30 - Projekcja filmu Aliny Czerniakowskiej pt.”Trwajcie”,  w budynku Szkoły Podstawowej w Mikluszowicach .Spotkanie oraz dyskusja z udziałem p. dr  Zuzanny Kurtyki

W czasie spotkania będzie istniała możliwość nabycia następujących książek: Zuzanna Kurtyka: Sumienie i Polityka, Hołd Katyński, Ojczyzna Ocalona, Krzyż Polski, Kocham Polskę, Czas walki z Bogiem.

 

W piątek przypada wspomnienie św. Błażeja – orędownika i opiekuna wiernych, zwłaszcza w chorobach gardła. W piątek po każdej Mszy św. udzielać będziemy specjalnego błogosławieństwa św. Błażeja.


W czwartek 2 lutego 2012 r., po Mszy św. wieczornej  w sali na plebanii odbedzie się spotkanie opłatkowe dla rodziców kapłanów, sióstr zakonnych, kleryków. Gorąco zapraszamy.

W środę 1 lutego odbyło się na plebanii spotkanie opłatkowe dla Liturgicznej Służby Ołtarza naszej parafii. Rozpoczęliśmy o godz. 16.00 nowenną a później Eucharystią, w czasie której dziękowaliśmy Bogu za naszych ministrantów. Po Mszy św. przeszliśmy do sali na plebanię na agapę, gdzie najpierw podzieliliśmy się opłatkiem. Życzenia dobra i Bożego błogosławieństwa wypełniły nasze serca.

W czwartek, 2 lutego przypada Święto Ofiarowania Pańskiego (zwane popularnie Świętem Matki Bokiej Gromnicznej). W tym dniu przyniesione do kościoła i zapalone świece symbolizują Chrystusa – Światłość Świata, którego czcimy wraz z Jego Matką, Maryją. W tym dniu Kościół obchodzi Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, polecając w modlitwach wszystkie osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom w zakonach, zgromadzeniach i instytutach świeckich, oraz jako osoby konsekrowane.
- Zapraszamy na Msze św. w czwartek o godz. 7.00, 9.00, 11.00 i o godz. 17.00, kaplica godz. 17.00
- Podczas każdej Mszy poświęcimy świece – gromnice.
- Zgodnie z Instrukcją Episkopatu Polski zbiórka do puszek 2 lutego jest przeznaczona na Siostry Klauzurowe.

We wtorek 31 stycznia 2012 r. w naszym kościele parafialnym odbyło się kolejne spotkanie dzieci z klas drugich przygotowujących się do I Spowiedzi i Komunii Świętej. Spotkanie i nabożeństwo prowadził Ks. proboszcz Józef Piech. Dzieci otrzymały świece - gromnice.

Koło Gospodyń Wiejskich działające w Bogucicach zaprasza w sobotę 28 stycznia na godz. 15:00 na spotkanie opłatkowe dla osób starszych, chorych i samotnych. Rozpocznie sie ono Mszą św. , nastepnie w Świetlicy Wiejskiej bedzie miała miejsce dalsza część spotkania. Zapraszamy.

22 stycznia 2012 roku gościliśmy w naszej parafii Chór Parafialny działający przy Parafii Rzymsko-Katolickiej w Trzcianie. Uświetnił on liturgię na mszach św. o godz. 9:00 i 11:00. Drygentem jest pan Stanisław Grabowski - organista parafii Trzciana. 

W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 11.oo będzie wspólne ostatnie kolędowanie.  Będziemy gościć orkiestrę symfoniczną z Krakowa, chór akademicki „Organum”, chór uczniów Szkoły Muzycznej w Mikluszowicach. Koncert poprowadzi pan Bogusław Grzybek - współczesny muzyk polski. Urodził się w Nowym Targu.Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w 1968 w klasie organów i teorii specjalnej, nadto kurs dyrygentury chóralnej u prof. Stefana Stuligrosza. W 1987 uczestniczył w seminarium interpretacji muzyki bachowskiej prowadzonym przez prof. Helmutha Rillinga. W 1969 założył i do dziś kieruje Akademickim Chórem "Organum" nagradzanym w wielu konkursach, z powodzeniem koncertującym w niemal wszystkich krajach europejskich oraz w USA. Od lat równolegle prowadzi działalność pedagogiczną w Szkole Muzycznej II stopnia im. W. Żeleńskiego jako kierownik artystyczny chóru "Pro Musica". Ponadto prowadzi Zespół Instrumentalny "Ricercar" oraz chór "Cantata" w Niepołomicach. Pełni obowiązki organisty w Bazylice Mariackiej. Za swą aktywną działalność artystyczną otrzymał wiele prestiżowych nagród i odznaczeń.

Oświadczenie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w sprawie przyznania Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym

 

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski stanowczo apeluje o zmianę stanowiska KRRiTV w trwającym procesie koncesyjnym i przyznanie Telewizji Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie. Wykluczenie stacji o charakterze religijnym w procesie koncesyjnym narusza zasadę pluralizmu oraz równości wobec prawa tym bardziej, że większość mieszkańców naszego kraju to katolicy, którzy powinni mieć zapewniony swobodny dostęp do programów TV Trwam w systemie naziemnej telewizji cyfrowej. Oczekują tego również liczni odbiorcy, w tym wielu chorych i samotnych. Ufamy, że TV Trwam – nadająca od ponad ośmiu lat i wykazująca stabilność finansową – zostanie włączona do systemu telewizji cyfrowej w Polsce.

 

Członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 16 stycznia 2012 r.

 

11 stycznia 2012 r. w Szynwałdzie odbył sie pogrzeb siostry Ireny Manaszczuk, która pełniła wieloletnią posługę w naszej parafii. Pan powołał ją w 106 roku życia, 88 roku życia zakonnego. Na setne urodziny tej zakonnicy, odznaczonej medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”, do Szynwałdu zjechała grupka dawnych wychowanków. Mówili do niej „Mamo”. Wiekowa zakonnica, tuląc Katarzynę Meloch, dziennikarkę z Izraela, szeptała wzruszona: „Moje ocalone dziecko”. Wszystkie dzieci ocalały, wyszły na ludzi. – Siostry stworzyły nam dom – mówią wychowankowie. – Kochały i wymagały. Jesteśmy za to ogromnie wdzięczni. Jedna z kobiet wspomina, że kiedyś bardzo chciała iść na zabawę. Czas, szczególnie dla młodej panny, był niebezpieczny, więc siostra Irena… poszła z nią. – Czekała cierpliwie w drugiej izbie. Wróciłyśmy nad ranem. Padłam na łóżko, a siostra siadła do szycia chlebaków dla dzieci.

W trosce o powołania kapłańskie w naszej diecezji każdego roku organizowany jest Dzień Skupienia dla lektorów starszych oraz młodzieży męskiej zaangażowanej w pracę grup apostolskich oraz ruchów i stowarzyszeń katolickich. Kolejne takie spotkanie odbędzie się w sobotę, 14 stycznia 2012 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.

Program dnia skupienia:

Godz. 10.00    –          Powitanie w kaplicy seminaryjnej. Adoracja Najświętszego Sakramentu

Godz. 11.00    –          Msza Święta pod przewodnictwem Księdza Biskupa

Godz. 12.00    –          Posiłek w refektarzu seminaryjnym

Godz. 13.00    –          Spotkanie w auli z Księdzem Rektorem i przedstawicielami Alumnów   („Misterium Bożonarodzeniowe” w wykonaniu Alumnów III roku WSD)

Zakończenie spotkania planowane jest na godzinę 14.00. Udział jest bezpłatny.

W imię Boże rozpoczynamy Nowy Rok. Dziś stawiamy sobie wiele pytań: jaki będzie? Co przyniesie?. I to najważniejsze dla nas tu zgromadzonych: czy pozwoli nam zbliżyć się bardziej do Boga? Czy wystarczy nam sił by pokonać słabości o pokusy? Umocnienia szukamy u Chrystusa i Jego Matki. W pierwszy dzień Nowego Roku stajemy przy ołtarzu przeżywając Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki i światowy Dzień Pokoju. To Jej powierzmy naszą przyszłość prosząc szczególnie o dar pokoju na świcie i w naszych rodzinach.

 

Panie, połóż zbytkowi granice
i pozwól granicom być zbytecznymi.

Nie pozwalaj ludziom fałszować pieniędzy,
ale i pieniądzom fałszować ludzi.

Zabierz żonom ostatnie słowo
i przypomnij mężom ich pierwsze.

Daruj naszym przyjaciołom więcej prawdy,
a prawdzie więcej przyjaciół.

Polepszaj urzędników, przedsiębiorców i robotników,
którzy są czynni, ale nie dobroczynni.

Daj rządzącym lepszą polszczyznę,
a Polsce lepszy rząd.

Panie, spraw, abyśmy wszyscy dostali się do nieba,
Ale nie zaraz!
 
Życzenia Noworoczne z 1883 roku

Miejscowość Chrzty Śluby Pogrzeby
Baczków 18 5 11
Bogucice 10 4 6
Dziewin 13 9 12
Gawłówek 5 2 6
Majkowice 9 3 3
Mikluszowice 13 6 10
Wyżyce 3 1 4
 Razem 71 30 52

Marzenia sudańskich dzieci nie dotyczą zabawek. One marzą o możliwości chodzenia do prawdziwej szkoły. Marzą o życiu, które nie będzie przepełnione strachem o życie najbliższych i własne. „Lubię chodzić do szkoły, bo tam jestem bezpieczny” – mówi 10-letni Daniel John Ring. Te marzenia sudańskich rówieśników pragną spełnić Kolędnicy Misyjni, którzy wyruszą do naszych domów w drugi dzień Bożego Narodzenia. Tocząca się przez ponad 20 lat wojna domowa w dawnym Sudanie pochłonęła miliony ofiar - miliony zabitych, porwanych i sprzedanych do niewoli sudańskich dzieci, które trafiły do rodzin arabskich jako służba domowa, do armii jako żołnierze lub niewolnice żołnierzy i do domów publicznych. Czy dramat sudańskich dzieci już się zakończył? Sudan Południowy uzyskał niepodległość w lipcu 2011 roku, ale jest najbiedniejszym krajem świata. Misjonarze alarmują o pomoc dla osieroconych dzieci, którym nie tylko wojna odebrała rodziców, ale wciąż swoje żniwo zbiera malaria czy AIDS. – Dzieci są przyszłością tego kraju i jego prawdziwą nadzieją – podkreśla ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych. Dramat niewoli pozostaje rzeczywistością dla wielu tysięcy dzieci w różnych krajach. Mali misjonarze upominają się o ich prawa i podejmują modlitwę w ich intencji. W Sudanie śmiertelność niemowląt jest najwyższa na świecie. Na 1000 dzieci aż 250 umiera przed ukończeniem 5 roku życia. Z powodu wojny wiele dzieci musiało opuścić swoje domy, trafiły do obozów dla uchodźców, gdzie żyją w bardzo trudnych warunkach. Wielu chłopców wcielono do dziecięcych oddziałów armii. Sudańskie dzieci nie mają dostępu do edukacji, ciężko pracują. Prowadzona w Polsce akcja „Kolędnicy Misyjni” to szansa dla małych Sudańczyków na godniejsze życie – schronienie i opiekę, pomoc medyczną, szkoły i przedszkola, domy dla sierot, program walki z głodem i dostęp do wody. Dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci chodząc od domu do domu będą przedstawiać scenkę kolędniczą, w której opowiedzą o radości Bożego Narodzenia i marzeniach sudańskich dzieci, kwestując przy tym na ich rzecz. Kolędnicy Misyjni zostaną rozesłani w naszej parafii w niedzielę 1 stycznia. Z kolei 6 stycznia, w święto Trzech Króli, dzieci zaangażowane w misje będą przeżywały Misyjny Dzień Dzieci. W tym roku po raz pierwszy włączą się w organizowane w kilkunastu polskich miastach Orszaki Trzech Króli, m.in. w Warszawie.

Pierwszy dzień Nowego Roku to ósmy dzień od Narodzenia Jezusa. Według prawa żydowskiego każdy chłopiec miał być tego dnia obrzezany. W oktawę Bożego Narodzenia, dziękując Bogu za przyjście na świat Chrystusa, Kościół obchodzi uroczystość ku czci Matki Bożej, przez którą spełniły się obietnice dane całej ludzkości, związane z tajemnicą Odkupienia. Tego dnia z wszystkich przymiotów Maryi czcimy szczególnie Jej Macierzyństwo. Dziękujemy Jej także za to, że swą macierzyńską opieką otacza cały Lud Boży. Poświęcenie Maryi pierwszego dnia rozpoczynającego się roku ma także inne znaczenie. Matka Jezusa zostaje ukazana ludziom jako najdoskonalsze stworzenie, a zarazem jako pierwsza z tych, którzy skorzystali z darów Chrystusa. Pragnienie wyakcentowania specjalnego wspomnienia Matki Bożej zrodziło się już w starożytności chrześcijańskiej. Kościół zachodni już w VII wieku wyznaczył w tym celu dzień 1 stycznia. Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi to najstarsze maryjne święto. Podkreśla ono wagę Jej macierzyństwa. Wprowadził je do liturgii Kościoła papież Pius XI w roku 1931 na pamiątkę 1500. rocznicy soboru w Efezie (431). Pius XI wyznaczył na coroczną pamiątkę tego święta dzień 11 października. Reforma liturgiczna w roku 1969 nie zniosła tego święta, ale podniosła je do rangi uroczystości nakazanych i przeniosła na 1 stycznia. Wybrano bardzo stosowny, nie przypadkowy dzień: oktawy Bożego Narodzenia, aby po wyśpiewaniu hymnów dziękczynnych Wcielonemu Słowu, złożyć odpowiedni hołd Jego świętej Rodzicielce.

Włoska Narodowa Agencja do spraw nowych technologii, energii i środowiska ENEA, która zakończyła niedawno 5-letnie badania nad Całunem Turyńskim stwierdziła, że nie udało jej się ustalić, jaki chemiczny proces mógł doprowadzić do powstania koloru podobnego do tego, który nosi Całun i wizerunek na nim utrwalony. Dlatego, jak podkreślono w jednej z konkluzji raportu uznano, że powstanie trójwymiarowego fotograficznego negatywu z utrwalonym obrazem ukrzyżowanego człowieka wciąż stanowi "radykalne wyzwanie" dla ludzkiego umysłu. Naukowcy zastanawiając się nad jedną z teorii, która zakłada, że aby powstał taki obraz jak na Całunie, musiało dojść do wyładowania w krótkim czasie olbrzymiej energii elektromagnetycznej, będącej czymś w rodzaju rozbłysku światła. Ustalono, że tajemnicza energia musiałaby mieć moc 34 miliardów watów promieniowania ultrafioletowego próżniowego. A promieniowania o takiej mocy nie jest w stanie wyprodukować żadne nawet współczesne urządzenie. Najbardziej zaawansowane technicznie, obecnie dostępne urządzenia na rynku, mogą wytworzyć promieniowanie o mocy do kilkunastu miliardów watów UV próżniowego. Całun turyński jest jedną z najbardziej znanych relikwii na świecie. Przechowywany w katedrze w Turynie, od dawna uchodzi za tkaninę, w którą owinięto ciało Chrystusa po ukrzyżowaniu. Podczas szczegółowych badań wiarygodność całunu potwierdzają kolejni eksperci.

W diecezji tarnowskiej 69,2 proc. wiernych chodzi na niedzielną Mszę św. a 23,8 proc. przyjmuje Komunię św. - wynika z najnowszych badań. W przypadku frekwencji oznacza to spadek o 1,3 proc. Liczba osób przyjmujących Komunię św. jest wyższa o 0,7 proc. Wskaźniki praktyk religijnych opracowano na podstawie liczenia wiernych w kościołach w dniu 16 października 2011r. - To wysokie wskaźniki praktyk religijnych - mówi ks. Paweł Płatek dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego w tarnowskiej kurii. „W diecezji tarnowskiej dzięki chrześcijańskim rodzinom i gorliwej pracy kapłanów, duża jest świadomość ludzi, że ich życie religijne opiera się na niedzielnym spotkaniu z Bogiem podczas Eucharystii. Minimalny spadek frekwencji o ponad jeden procent nie świadczy o zachwianiu wskaźnika dominicantes" - dodaje ks. Płatek. Najwięcej ludzi chodzi do kościoła w dekanacie Ujanowice - 89 proc., a najmniej w dekanacie Bochnia - Zachód - 56, 7 proc. Komunię świętą też najwięcej osób przyjmuje w dekanacie Ujanowice - 33,6, a najmniej w dekanacie Mielec - Południe - 16,1 proc. Z danych wynika także, że więcej ludzi chodzi do kościoła na terenach wiejskich. W samym Tarnowie frekwencja wyniosła 53,3 a w Nowym Sączu 51 proc.

27 grudnia 2011 roku obchodziliśmy odpust ku czci św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Jak co roku mury naszej świątyni zgromadziły wielu parafian i gości. Głównym kaznodzieją i celebransem był Ks. Maciej Kucharzyk - rekolekcjonista, duszpasterz Woodstocku; organizator Międzynarodowego Spotkania Młodych w Dębowcu; asystent prowincjalny Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów.

20 grudnia bedzie celebrowany sakrament pokuty i pojednania.

PROGRAM: 8.00 - Msza święta

8.30 -10.00 Spowiedź

10:00-10:30 Przerwa

10.30 -12:00 Spowiedź

12:00-15:00 Przerwa

15.00-16.30 Spowiedź

16:30-17:00 Przerwa

17.00 -18.00 Spowiedź

18.00 - Roraty

 

Kaplica w Bogucicach -  spowiedź od 13.30.

Kaplica w Bogucicach godz. 16:00 - Msza święta w intencji ojczyzny w 30 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Dom Ludowy w Dziewinie godz. 17:30 - Wieczorek poetycki (zapraszają nauczyciele i uczniowie SP w Dziewinie)

W czwartek 15 grudnia na godz. 16:00 do naszego kościoła parafialnego zapraszamy na Mszę Świętą w 6 rocznicę nadania imienia Adama Mickiewicza Zespołowi Szkół Gminnych w Baczkowie.

Ks.Wiesławowi Rachwałowi i Ks. Wiesławowi Multanowi życzymy wiele dobra i radości z pracy duszpasterskiej, uznania i życzliwości od wiernych, a przede wszystkim łask Ducha Świętego i ogromu Bożej Miłości, przezwyciężającej wszelkie trudy, cierpienia, brak jedności i zrozumienia, samotność i zwykłe, ludzkie zmęczenie. Niech Maryja, Matka Kapłanów otacza swoim opiekuńczym płaszczem każdego z kapłanów Jej Syna i przygarnia do swojego Serca,  niech będzie wsparciem i umocnieniem we wszystkich trudnościach.

Tegoroczne Roraty proponujemy przeżyć razem z błogosławionym Janem Pawłem II. Poprzez spotkania adwentowe będziemy poznawać osobę Ojca Świętego. Chcemy, by uczestnicy rorat spotkali przede wszystkim człowieka wielkiej wiary, który chciał być święty.

W niedzielę 27 listopada rozpoczęliśmy Adwent - przygotowanie do uroczystości Narodzenia Pańskiego i przypomnienie o oczekiwaniu powtórnego przyjścia Chrystusa na końcu czasów.  Adwent to okres pobożnego i radosnego oczekiwania! W tym roku Adwent będzie trwał najdłużej - pełne cztery tygodnie. W dni powszednie Adwentu odprawiane są Msze św. wotywne o Najświętszej Maryi Panie - Roraty, podczas których zapala się świecę symbolizującą Matkę Bożą. Jej nazwa nawiązuje do słów pieśni adwentowej Rorate caeli i wołania proroka Izajasza: „Niebiosa, wysączcie z góry sprawiedliwość i niech obłoki z deszczem ją wyleją - Rorate caeli desuper, et nubes pluant iustum" (Iz 45,8).

20 listopada 2011 roku w parafii św. Jana Chrzciciela  w Mikluszowicach powiększyło się grono ministrantów. W Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, w Diecezjalne święto Liturgicznej Służby Ołtarza odbyło się uroczyste przyjęcie kandydatów na mszy św. o godz. 11:00, którego dokonał Ks. proboszcz Józef Piech.Nowi ministranci to: Aksamit Bartłomiej, Bukowiec  Przemysław, Burzyński Paweł, Czubek Norbert, Data Dawid, Frączek Patryk, Górecki Wiktor, Guban Jakub, Łaptaś Szymon, Machaj Piotr, Olipra Mateusz, Wojciechowski Krystian. GRATULUJEMY!

                                                                                                                  

25 listopada 2011 r. w kościele św. Jana Chrzciciela w Mikluszowicach odbył się dzień skupienia dla lektorów i ministrantów z naszej parafii. Podczas Mszy św. sprawowanej w intencji Liturgicznej Służby Ołtarza, miało miejsce włączenie do Diecezjalnej Diakonii Modlitwy, prezentacja nowych ministrantów, rozdanie nagród i dyplomów dla najlepszych ministrantów. Najwiekszą liczbę punktów uzyskał Szymon Łach z Baczkowa.